Objazdem po dworcu

Z tego toru jeżdżą pociągi wyłącznie w kierunku Ostrawy. Obok powstający peron 3.
Z tego toru jeżdżą pociągi wyłącznie w kierunku Ostrawy. Obok powstający peron 3.

Prace remontowe dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie idą pełną parą. Za miesiąc mają być gotowe dwa perony, później renowacja czeka pozostałe dwa.


Prace rozpoczęły się trzy miesiące temu. Na początek zniknęły z powierzchni ziemi peron trzeci i czwarty, a do obsługi ruchu przeznaczono trzy krawędzie peronów jeden i dwa. Tor przy jednej z nich jest jednak zaślepiony od strony Trzyńca, co czyni niemożliwym wyjazd w kierunku tej miejscowości. Możliwa jest tam tylko obsługa pociągów przyjeżdżających do Czeskiego Cieszyna z Opawy, Bogumina czy Ostrawy i kończących tutaj bieg. Pociągi do Frydka-Miastka odjeżdżają natomiast ze zlokalizowanego 150 metrów od dworca prowizorycznego peronu 5, zwanego także „Frydeckim”. Ponieważ zamknięte jest podziemne przejście na dworcu, więc by dostać się z ulicy Dworcowej na Jabłunkowską trzeba skorzystać ze szlaku wiodącego przez remontowane tory, a zaczynającego się na końcu peronu drugiego od strony Trzyńca. Wszystko jest jednak należycie oznaczone i zabezpieczone. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to przejście dla pieszych na ul. Jabłunkowskiej kończące „objazd”, gdyż z racji zamontowanych już ekranów dźwiękoszczelnych widoczność w tym miejscu, zarówno dla pieszych, jak i kierowców samochodów jest fatalna.

30 czerwca sytuacja planowana jest diametralna zmiana, gdyż harmonogram zakłada, że tego dnia budowlańcy oddadzą oba odbudowane perony do użytku, a sami przeniosą się na platformę pierwszą i drugą. Oprócz robót na dworcu, w jego okolicy wymieniony zostanie cały układ torowy oraz słupy podtrzymujące trakcję. Ponadto od ulicy Jubłunkowskiej tory oddzielone zostaną wspomnianymi już ekranami dźwiękoszczelnymi. Koszt całej modernizacji dworca wraz z okoliczną infrastrukturą wyniesie 2,4 mld czeskich koron, czyli ok. 400 mln złotych. Założenia są takie, by prace zakończyć do końca roku.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *