Krócej koleją z Rybnika do Gliwic

Plk_1O około dwie godziny skróci się czas przejazdu koleją między Rybnikiem a Gliwicami. Wszystko za sprawą 25 milionów złotych przeznaczonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na rewitalizację linii 149. Dzięki temu między Leszczynami a Knurowem zostanie przywrócony ruch kolejowy, zawieszony siedem lat temu.


Polskie Linie Kolejowe na przebudowę tej linii podpisały umowę z firmą Skanska. Rewitalizacja nieczynnego od 2008 roku, ponad 6 kilometrowego odcinka, obejmuje wymianę toru, 4 rozjazdów, przebudowę sieci trakcyjnej oraz remont 4 przepustów i wiaduktu. Na odnowionym odcinku pociągi będą mogły jeździć z prędkością 70 km/h.  Koszt inwestycji wynosi prawie 25 milionów złotych. Prace rozpoczną się jeszcze w maju i potrwają do końca roku.

Efektem inwestycji Polskich Linii Kolejowych będzie przywrócenie ruchu na linii 149 między Knurowem a Leszczynami. Linia ta ma bardzo ważne znaczenie w transporcie towarowym. Stanowi podstawową trasę przewozu węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego.  Z Gliwic do Rybnika przejazd skróci się o ponad dwie godziny. Dzięki rewitalizacji odcinka, pociągi będą mogły jechać trasą krótszą o 50 kilometrów. Aktualnie trzeba jechać przez Kuźnię Raciborską i Rudzieniec Gliwicki. Ponadto oddanie linii 149 znacznie usprawni i skróci połączenie Śląska z portami w Świnoujściu, Szczecinie i Gdyni.

To jednak nie koniec renowacji szlaków towarowych w naszym regionie. Według zapewnień zarządcy infrastruktury jeszcze w tym roku odnowione zostaną dwie linie. Trwają procesy przetargowe na rewitalizację linii nr 200 Gliwice – Gliwice KWK Sośnica Makoszowy oraz nr 141 Katowice Ligota – Gliwice.  Pomiędzy Gliwicami a Gliwicami Sośnica PLK zamierza wymienić 13 rozjazdów i sieć trakcyjną na prawie 12 kilometrowym odcinku. Na ten cel zapewniono 34 miliony złotych. Z kolei na linii Panewniki – Radoszowy, między stacjami Katowice Ligota i Zabrze Makoszowy, zostanie przebudowany 3 kilometrowy odcinek toru, przejazd kolejowy i dwa rozjazdy. Zarządca infrastruktury planuje na ten cel wydać ponad 10 milionów złotych.

 

One comment

  1. Pociag pojedzie trasa krotsza o 50km ale przyspieszy o 2godz… rozumiem ze po obecnej trasie jezdzi tempem rowerzysty?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *