KZK GOP: Tańsze bilety ŚKUP

P1030348Decyzją Zarządu KZK GOP opłaty za jednorazowe przejazdy w taryfie odległościowej będą niższe. Nowy cennik wchodzi w życie od 1 sierpnia br. Również do tego dnia wycofane ze sprzedaży zostaną papierowe bilety okresowe. Od 1 października 2015 roku uruchamiane są kolejne funkcjonalności Śląskiej Karty Usług Publicznych.


W okresie sześciu miesięcy działania systemu usuniętych została wiele błędów i usterek w jego funkcjonowaniu. Do 8 kwietnia br. wydano ponad 40 tys. kart ŚKUP, a system zyskuje coraz większą liczbę użytkowników. Jednym z podstawowych założeń dotyczących ŚKUP jest zastąpienie biletów papierowych. W marcu br. w Komunikacyjnym Związku Komunalnym przyjęto plan wycofania dotychczas używanych okresowych biletów papierowych i zastąpienia ich biletami kodowanymi na karcie ŚKUP. Natomiast 5 kwietnia br. Zarząd Związku zdecydował o obniżeniu cen za przejazdy jednorazowe w taryfie odległościowej.

Ceny biletów kodowanych na karcie ŚKUP są niższe od cen wycofywanych biletów papierów. W przypadku biletów 30- i 90-dniowych można zapłacić mniej nawet do kilkunastu procent miesięcznie, ponieważ do taryfy wprowadzono nowe bilety z limitem przejazdów, która mają jeszcze bardziej atrakcyjne ceny.

Przechodzenie na jednolity, elektroniczny system biletowy

Obecnie trwa proces przechodzenia na jeden, elektroniczny system biletowy. Śląska Karta Usług Publicznych nie jest wyłącznie zmianą formy używanych biletów. ŚKUP to spójny innowacyjny system, który jest między innymi złożonym narzędziem do zarządzania komunikacją i rozliczeń finansowych pomiędzy Związkiem a gminami. Służy on m.in. do kontroli jakości wykonywanych usług (punktualności realizacji rozkładów jazdy), generowania danych, które będą podstawą do modyfikacji rozkładów jazdy i ustalenia wysokości dopłat gminnych oraz administrowania innymi usługami publicznymi w całej aglomeracji.

Tańsze bilety

Równocześnie od 1 sierpnia obniżone zostaną ceny wybranych biletów w taryfie odległościowej. Dostępna ona jest wyłącznie w wersji elektronicznej i jest odpowiedzią na postulaty dotyczące niższych cen za przejazdy na najkrótszych odcinkach. W tej taryfie opłaty za przejazd uzależnione są od odległości. Dzięki taryfie odległościowej podróżowanie na krótkich odcinkach jest tańsze w porównaniu do dotychczasowych dostępnych biletów papierowych, a kolejna obniżka cen tych biletów ma zachęcać do korzystania z prostej i intuicyjnej taryfy odległościowej również na dłuższych trasach. Także elektroniczne bilety strefowo-czasowe mają niższe ceny od swoich papierowych poprzedników.

Cenni biletów w taryfie odległościowej
Bilety KZK GOP

2 komentarze

  1. Ech, Redakcjo, znów powielanie prasówki… W tym przypadku powtarzanie za KZK GOP jaki to ten system jest „innowacyjny” w sytuacji, gdy rzeczywistość jest zupełnie inna. Wprowadzenie karty z takimi rozwiązaniami jakie oferuje ona obecnie nikogo do niczego nie zachęci, wręcz przeciwnie – doprowadzi do jeszcze większego odpływu pasażerów. Spróbujcie korzystać ze ŚKUP nie kilka razy, ale przez parę tygodni, oceńcie przyjazność – a nie powielajcie oficjalnej propagandy.

    1. O ŚKUP’ie na łamach naszego portalu już pisaliśmy. Sami korzystamy z karty co dziennie i widzimy co się dzieje. Nie jest idealnie, ale nie ma też dramatu jaki niektórzy przedstawiają 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *