Lato pod znakiem utrudnień

Tak powstaje centrum przesiadkowe na chorzowskim rynku
Tak powstaje centrum przesiadkowe na chorzowskim rynku

Wczoraj skupiliśmy się na opisaniu modernizacji infrastruktury tramwajowej w Sosnowcu, a dziś przedstawimy jak to wygląda w pozostałych miastach. Katowice, Chorzów, Świętochłowice i Bytom – to kolejne miasta, których mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość.


W Świętochłowicach przy okazji przebudowy skrzyżowania ul. Bytomskiej, 3 Maja i Chorzowskiej, pojawiły się dwa nowe tory, które są przygotowaniem do planowanej w kolejnej perspektywie finansowej, przebudowy linii nr 11. Z kolei na lipiec zaplanowano prace modernizacyjne torowiska linii nr 7. Na czas robót, które mają potrwać trzy tygodnie, przewidywane jest ograniczenie ruchu tramwajów. Kolejne remonty na „7” i „11”, rozpoczną się po zakończeniu kolejnego etapu robót na ul. Katowickiej w Bytomiu. Po zakończeniu przebudowy rozjazdu z pl. Sikorskiego, w ul. Katowicką, wykonawca ma przystąpić do realizacji ostatniego etapu prac.

Na chorzowskim rynku trwają zaawansowane prace przy budowie centrum przesiadkowego. Powoli krystalizują się pierwsze kształty całej inwestycji. Torowiska na samej platformie przesiadkowej są już w dużej mierze zmontowane, trwają prace w jezdniach pod estakadą oraz na ciągu od Rynku do przystanku Chopina. Już niebawem ruch tramwajów odbywał się będzie po nowym torze, a wykonawca przystąpi do prac na drugiej nitce torowiska.

Spokojniej jest w Katowicach, gdzie zakończyły się prace na ul. Gliwickiej i ul. Brackiej, a w Szopienicach zrealizowana została inwestycja na ul. Obrońców Westerplatte i ul. Wiosny Ludów. Z kolei na ul. 1 Maja wykonawca zakończył wymianę sieci trakcyjnej, a obecnie traw demontaż starych słupów.

Na części zadań trwa procedura odbiorowa, na horyzoncie innych widać już finisz, ale są i takie, które dopiero się rozpoczną. W połowie czerwca wyłoniony został wykonawca dwóch zadań w Zabrzu – wzdłuż ul. Bytomskiej oraz w ciągu ulic: Brysza, plac Krakowski, Lutra. W wyniku przetargu wykonawcą prac wybrana została firma Skanska. Podpisanie umowy na realizację zadań wartych ponad 21,5 mln zł netto planowane jest na przełom czerwca i lipca, a pierwsza łopata ma zostać wbita w lipcu. – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Wszystkie inwestycje związane są z projektami pn: Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskie wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap II

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *