Wakacyjne zawirowania na S1

P1060128(1)

Najpopularniejszą i najbardziej dochodową linią, obsługiwaną przez Koleje Śląskie, jest linia, oznaczona w nomenklaturze przewoźnika symbolem S1, która łączy Gliwice z Częstochową, przez Katowice i Zawiercie.


Przygotowując się do opisu zmian na trasie z Gliwic do Częstochowy, doznałem szoku. Otóż, obecny rozkład Kolei Śląskich w wersji pdf, zajmuje 38 stron, a w nowym rozkładzie, sama trasa S1 zajmuje aż 31 stron! To pokazuje jak wiele będzie się działo na S1 od 14 czerwca. Wniosek i jednocześnie rada w tym wypadku jest jedna – w wakacje bądźcie ostrożni! Przed każdą podróżą sprawdźcie dokładnie rozkład jazdy i godzinę odjazdu Waszego pociągu.

Nowy rozkład jazdy, dla relacji Gliwice – Częstochowa, został podzielony na 4 części. W pierwszej, podane zostały godziny odjazdów pociągów w terminie od 14 czerwca do 15 lipca. Część druga, ważna będzie od 16 lipca do 9 sierpnia. Trzeci wariant zawiera rozkład ważny od 10 do 30 sierpnia, a ostatnia część dotyczy tylko i wyłącznie 31 sierpnia. Dodatkowym utrudnieniem jest też fakt, że niektóre połączenia, w tych wydzielonych wariantach, mają po dwie wersje kursowania.

Od 14 czerwca, na kilku połączeniach na odcinku Gliwice – Katowice, z powodu prac remontowych, wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. W zależności od wariantu rozkładu, zmienia się ilość kursów na których pasażerowie będą musieli skorzystać z podstawionych autobusów zastępczych. Problem ten będzie dotyczył wyłącznie pasażerów korzystających z połączeń Gliwice – Katowice i Gliwice – Zawiercie. Pasażerowie korzystający z relacji Gliwice – Częstochowa mogą spać spokojnie.

Od połowy czerwca, osoby korzystając z usług spółki Koleje Śląskie łatwo mięć nie będą. Warto jednak zauważyć, że wakacyjne utrudnienia, spowodowane są remontem odcinka Katowice – Chorzów Batory. Jest to ostatni fragment trasy z Katowic do Gliwic, na którego rewitalizację PKP PLK wydała dotychczas ponad 130 mln złotych. Po jego zakończeniu, czyli od grudnia tego roku, zwiększy się komfort podróży, która będzie o kilka minut krótsza.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *