Hybryda uczciła 65-lecie częstochowskiego MPK

Uroczysta prezentacja nowych pojazdów
Uroczysta prezentacja nowych pojazdów

Dziś, dokładnie w 65-rocznicę powstania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie, zaprezentowanych zostało 40 nowych hybrydowych autobusów z napędem gazowo-elektrycznym. Producentem, który dostarczył pojazdy w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska programu „Gazela”, jest Lider Trading.


W prezentacji nowych pojazdów, która odbyła się dzisiaj na placu Biegańskiego w Częstochowie uczestniczyli między innymi prezydent miasta Częstochowa – Krzysztof Matyjaszczyk, prezes zarządu MPK Częstochowa – Roman Bolczyk, a także przedstawiciele producenta Lider Trading. Nowe autobusy zostały zamówione w ramach programu „Gazela”, który to pozwala nawet na 100% zwrot kosztów poniesionych w ramach kontraktu. Tak właśnie było w przypadku Częstochowy, która za nowe, innowacyjne pojazdy nie zapłaciła ani złotówki. Jedyne koszty jakie zostały poniesione, jak poinformował prezydent Częstochowy, to koszty przygotowania wniosków ubiegających się o dofinansowanie.

Dzięki tej inwestycji możliwe jest obniżenie emisji spalin o 850 ton rocznie – poinformował Krzysztof Matyjaszczyk, zachwalając inwestycję MPK Częstochowa.

Co więcej, na inwestycji mogą skorzystać również inne przedsiębiorstwa i mieszkańcy Częstochowy, ponieważ jak poinformował prezydent, dostęp do stacji ładowania CNG, która znajduje się na zajezdni przewoźnika, już za niedługo będą mieli wszyscy.

MPK Częstochowa nabyło 15 autobusów przegubowych o długości osiemnastu metrów i 25 pojazdów o długości dwunastu metrów. Jak poinformował nas Roman Bolczyk, prezes zarządu MPK Częstochowa, najnowsze nabytki, które serwisowane będą na nowych kanałach na terenie zajezdni, będzie można spotkać na wszystkich liniach, które są obsługiwane przez częstochowskiego przewoźnika.

Zanosi się też na to, że w najbliższej przyszłości pozyskamy kolejnych 30 nowych autobusów, w tym 6 pojazdów elektrycznych. To wszystko pozwoli nam na odnowienie 62% floty  – wyjawił nam Roman Bolczyk, prezes zarządu MPK.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *