Podróż od 26 zł (Cz.5: Jak i za ile?)

DSC_0196Dzisiaj podsumowanie naszego cyklu promującego możliwość podróżowania po Czechach koleją dzięki porozumieniu podpisanemu przez Koleje Śląskie i Česke Drahy. Byliśmy w Ostrawie, Ołomuńcu, Brnie i Pradze, teraz czas na przestawienie warunków, jakie spełnić trzeba by w miarę tanio wybrać się na podbój naszych południowych sąsiadów. CD będą honorować łącznie cztery rodzaje biletów, które są aktualnie w ofercie Kolei Śląskich. Pozwalają one na różne sposoby korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez czeską kolej, łącznie z możliwością podróżowania w cenie 34 złotych po niemal całej sieci CD w województwie morawsko-śląskim. Oferta wchodzi w życie od niedzieli. 


Honorowane na terenie całego województwa morawsko-śląskiego (Moravskoslezský kraj), będą następujące rodzaje biletów KŚ:

Sieciowy imienny dobowy

Upoważnia on do nieograniczonej liczby przejazdów w pociągach Kolei Śląskich i Kolei Czeskich (České dráhy) na wszystkich odcinkach na terenie całego województwa śląskiego oraz morawsko-śląskiego. Ważny 24 godziny od godziny wskazanej na bilecie. Cena zryczałtowana: 34 zł.

Weekendowy (SilesiaWeekend)

Bilet ważny na konkretnym odcinku w województwie śląskim w pociągach KŚ (przy czym stacją docelową lub początkową muszą być Chałupki lub Cieszyn) oraz na nieograniczoną liczbę przejazdów w pociągach Kolei Czeskich (České dráhy) na terenie całego kraju morawsko-śląskiego. Ważny od godz. 18:00 dnia poprzedzającego dni wolne od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po nich.

Na podstawie tego biletu otrzymujemy 20% zniżki na przejazd „tam i z powrotem” lub 15% zniżki na przejazd w jedną stronę.

UWAGA! Jeśli wcześniej w Kolejach Śląskich nabędzie się bilet sieciowy dobowy imienny albo bilet „SilesiaWeekend” i podróżuje do miejscowości poza województwem morawsko-śląskim, to wystarczy kupić bilet Kolei Czeskich obowiązujący od granicy tego województwa do wybranego celu podróży, np. od stacji: „Hranice na Moravě“ w kierunku: Ołomuńca, Pardubic, Pragi, Brna.

Bilety Kolei Śląskich honorowane tylko do miejscowości przygranicznych – do Czeskiego Cieszyna i Bohumina

Bilet Rodzinny – wydany od lub do stacji Chałupki lub Cieszyn – uprawnia do 30% ulgi na przejazd w jedną stronę lub „tam i z powrotem” dla od 2 do 6 osób, w tym co najwyżej dwie osoby dorosłe i co najmniej jedno dziecko do ukończenia 16 roku życia, podróżujących wspólnie w tej samej relacji.

Bilet Senior 65+ – wydany od lub do stacji Chałupki lub Cieszyn z ulgą 30% dla osób powyżej 65 roku życia na przejazd w jedną stronę lub „tam i z powrotem”.

Pozostałe bilety Kolei Śląskich

W przypadku pozostałych biletów, tj. niehonorowanych przez Koleje Czeskie, aby dojechać do miejscowości przygranicznych Bohumin lub Czeski Cieszyn, wystarczy dokupić bilet w relacji Chałupki – Bohumin lub Cieszyn – Czeski Cieszyn w cenie zryczałtowanej 2 zł dla osoby dorosłej i 1 zł dla dziecka.

Koleje Czeskie będą honorować więc łącznie cztery typy biletów Kolei Śląskich.

Podana cena biletu dotyczy w istocie relacji Katowice – Bohumin i została obliczona dla biletu SilesiaWeekend według taryfy kilometrowej w obie strony (prze Wodzisław Śląski) w wysokości 26 zł. Podróżowanie dalej do Ostrawy kontynuujemy pociągiem CD, w którym bilet SilesiaWeekend będzie honorowany na terenie całego kraju morawsko-śląskiego. Zatem z Bohumina do Ostravy podróż odbywa się na zasadzie „2 regiony w cenie 1”. Podróż z Katowic do Ostrawy można zatem rozpocząć od 26 zł (tam i powrót) i stąd tytuł naszego cyklu. Mamy nadzieję, że nie jest to skomplikowane, bo dzięki tej promocji za pomocą dobrze rozwiniętej sieci kolejowej można za przyzwoitą opłatą zobaczyć wiele ciekawych miejsc u naszych południowych sąsiadów.

Promocja „13” Częstochowa – Lubliniec

Na koniec przeniesiemy się na drugi koniec naszego województwa, ponieważ, nieco w cieniu oferty „czeskiej”, powraca do życia linia S13 z Częstochowy do Lublińca. W dni robocze miasta te połączy sześć par pociągów i również tutaj KŚ przygotowały dla pasażerów KŚ specjalną ofertę

Oferta „13”, bo tak się nazywa, ma zastosowanie na odcinku ograniczonym stacjami Częstochowa – Lubliniec i obowiązuje we wszystkich pociągach KŚ przewidzianych w rozkładzie jazdy. W ramach tej promocji można nabyć bilety: jednorazowe i okresowe odcinkowe imienne miesięczne. Cenę jednorazowego biletu wyznaczono na 6 zł, a termin jego ważności wynosi dwie godziny od daty zakupu lub wskazanej przez nabywcę. Bilet imienny miesięczny kosztuje 130 zł i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów, w terminie jego ważności. Oczywiście, obowiązują wszystkie zniżki.

Bilety w tej promocji można nabyć w kasach biletowych KŚ, w biletomatach i w systemie internetowej sprzedaży biletów e-KŚ najwcześniej na 7 dni przed dniem wyjazdu. Oferta „13″ nie łączy się z innymi ofertami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *