Pociągiem znów jedziemy z Rybnika do Suminy

  • Od soboty można pojechać już pociągiem na odcinku Rydułtowy – Sumina na trasie Rybnik – Racibórz. To efekt zakończonych prac torowych i wymiany sieci trakcyjnej. Zwiększono również poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Na prace przeznaczono prawie 26 mln zł ze środków budżetowych – informują PKP Polskie Linie Kolejowe .

Między Rydułtowami a Suminą pracował specjalny pociąg, który wymienił 6,5 km toru. Wywieszono ok. 7 km nowej sieci trakcyjnej. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na czterech przejazdach kolejowo-drogowych. Przy ul. Sportowej w Suminie oraz przy ul. Pogwizdowskiej w gminie Gaszowice zamontowano sygnalizację świetlną i dźwiękową. Na pozostałych przejazdach wymieniono urządzenia. Zakres wykonywanych robót wymagał czasowej komunikacji zastępczej. Dzięki przeprowadzonym pracom pociągi pasażerskie przyspieszą z 80 do 120 km/h.

Roboty wykonane na odcinku Rydułtowy – Sumina wpisują się w uzyskane w 2019 roku efekty prac na liniach od Chybia przez Żory, Rybnik, Suminę do Nędzy, prowadzone z wykorzystaniem środków unijnych POIiŚ. Skrócił się wówczas czas podróży i zwiększyła dostępność do kolei dzięki przebudowie stacji i przystanków – podkreśla PKP PLK

Prace wykonało Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o., spółka zależna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach zadania: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza tor nr 1 w km 51,135 – 57,764 wraz z robotami towarzyszącymi”. Ich wartość to prawie 26 mln zł netto ze środków budżetowych.

Fot. PKP PLK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *