Powstaje mijanka w Barwałdzie Średnim

  • Jak informuje PKP PLK – w Barwałdzie Średnim na linii kolejowej nr 117 budowana jest mijanka. Prace rozpoczęły się w lipcu. Po rozbiórce starego toru wybudowany zostanie nowy wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem kolejowym. Dobudowany zostanie drugi tor, tzw. „mijanka” o długości blisko 1 km, który zapewni możliwość mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała.

Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się przepustowość tej trasy co umożliwi uruchomienie dodatkowych połączeń na trasie z Krakowa na Podbeskidzie. Dotychczasowy przystanek w Barwałdzie Średnim zmieni lokalizację na bardziej dogodną dla podróżujących pociągiem. Nowy obiekt zmniejszy dystans, dzielący mieszkańców od kolei. Perony usytuowane będą bliżej domostw, co ułatwi podróżnym dostęp do pociągów.

Mijanka z przebudową przystanku na linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała, to inwestycja której celem jest podniesienie jakości podróży z Małopolski na Podbeskidzie. Wykonano już prace między Wadowicami a Andrychowem. Dostęp do kolei ulepsza także nowy przystanek Wadowice Osiedle Podhalanin. Lepszy komfort podróżnym zapewniają zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie.

Prace prowadzone są w ramach projektu wartego 129 mln zł : „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – granica województwa” (Etap I). Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Fot. PKP PLK

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *