TLK Biebrza – pociąg po ziemi nieznanej

  • Wiemy, że relacje z wypraw Tymoteusza Muszali cieszą się dużym wzięciem. On po prostu lubi wsiąść do pociągu byle jakiego i jechać gdzieś przed siebie. Choć to nie do końca prawda bo Tymon zazwyczaj dokładnie wie gdzie chce dotrzeć, gdzie się przesiadać itd. Nie inaczej było w tym tygodniu, gdy nasz podróżnik w ciągu nieco ponad 24 godzin pokonał trasę Katowice – Trójmiasto – Warszawa – Katowice „zaliczając” łącznie 1735,5 km.

Z tego Tymonowego tripa nas interesuje dzisiaj odcinek o długości 751 km, przejechany z Gdańska do Warszawy pociągiem PKP Intercity nr 51104 czyli TLK Biebrza. Trasa w dużym fragmencie wiedzie po ziemiach niedawno kolejowo odzyskanych czyli np. odcinkiem Białystok – Hajnówka – Czeremcha – Siedlce. Okazuje się powrót po bodajże 15 latach dalekobieżnych połączeń na ten szlak można potraktować jako dobre rozwiązanie i należytą promocję kolei. Pociąg regularnie pędzi przez ten jeden z najbardziej jeszcze nieodkrytych obszarów Polski z prędkością około 100 km/h. Infrastruktura jest należycie przygotowana do tego wyzwania. By nie było doskonale to ciekawostką jest, ze w miejscowości Niemojki choć na podróżnych czeka nowoczesny, piękny peron to Biebrza wjechała na ten po drugiej stronie. Stary, dość sfatygowany…

Pociąg ma trzykrotną zmianę lokomotywy. Od Gdyni do Olsztyna wagony ciągnie siódemka. Na odcinku Olsztyn – Białystok następuje zamiana elektrowozu na lokomotywę spalinową wczoraj była to Gama SU160-004. W stolicy województwa podlaskiego Gama zastępuje Gamę. Od kilku dni Biebrze na tym odcinku ciągnie 111Db–001 czyli zastępcza spalinówka za Gamy, które nie są sprawne. Odcinek Siedlce – Warszawa to znów EP07. Frekwencja dopisała na niemal całym dystansie od Gdyni do Warszawy. Czyli pomysł trafiony. Dodajmy, że na trasie Warszawa – Białystok tym samym szlakiem kursuje także TLK Żubr.

Opisywanie pięknych widoków zza kolejowego okna nie ma sensu więc zobaczcie jak wygląda podróż pociągiem PKP Intercity nr 51104, TLK Biebrza z Gdyni do Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem odcinka Olsztyn – Siedlce. Zachęcamy gorąco do wzięcia udziału w takiej wyprawie….

Fot. Tymoteusz Muszala

Na odcinku Gdynia – Olsztyn
Od Olsztyna na czele składu Gama SU160-004
Giżycko
Ełk
Kętrzyn
Odnowiony budynek dworca w Białymstoku zaprezentujemy niebawem w odrębnej fotorelacji

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *