Do Energylandii po torach

  • Pociągi sezonowe znane są u nas głownie z obsługi nadmorskich kurortów. Są jednak też i takie, które nie kursują na północ Polski. I nie do miejscowości turystycznej a do olbrzymiego parku rozrywki.

Kompleks Energylandia w Zatorze, funkcjonujący już od kilkunastu lat, to, według jego właścicieli, największy park rozrywki w Polsce. Składa się na niego kilkadziesiąt przeróżnych atrakcji adresowanych do wszystkich, bez względu na wiek. Największą renomą i zainteresowaniem cieszy się Wesołe Miasteczko, do którego każdego dnia ciągną tłumy osób z całego kraju spragnionych rozrywki. Nic dziwnego, że z czasem drogi dojazdowe momentalnie się korkowały i mimo sporej ilości miejsc parkingowych okoliczni mieszkańcy zaczęli się borykać z notoryczną niedogodnością w postaci zatłoczonych ulic. I wówczas pomyślano o kolei. Przynajmniej w kontekście mieszkańców Śląska i Zagłębia oraz Krakowa…..

Pomysł uruchomienia takiego połączenia Metropolia – Energylandia zrodził się kilka lat temu w Kolejach Śląskich, jednak Wydział Komunikacji i Transportu przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego nie patrzył zbyt przychylnym okiem na takie „racjonalizatorskie” rozwiązania napływające z Raciborskiej, I o ile KŚ nie otrzymały zgody na uruchomienie takiej relacji, to kilka miesięcy później nie było żadnych przeszkód by powierzyć połączenia do małopolskiego parku rozrywki Przewozom Regionalnym. I ten stan rzeczy trwa do dzisiaj.

W tym sezonie wakacyjnym pociągi kategorii SuperREGIO – ENERGYLANDIA odjeżdżają z Katowic o 8.22 by przez Mysłowice i Oświęcim dotrzeć do Zatora o godzinie 9.44. Choć połączenie jest oznaczone groźnie brzmiącą kategorią SuperREGIO to pociąg zatrzymuje się na każdym przystanku i stacji. Czasu na korzystanie z rozrywki mamy około 10 godzin bo w drogę powrotną ENERGYLANDIA wyrusza z Zatora o 20.35 by skończyć bieg w stolicy województwa śląskiego o 21.58. W okresie wakacji pociągi kursują codziennie.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *