Muzeum Historyczne w Ełku

  • Wakacje coraz bliżej i coraz częściej w związku z tym prezentujemy wam miejsca warte odwiedzenia podczas podróży,, które z pewnością planujecie w najbliższych tygodniach. Na pewno warto zajrzeć do Muzeum Historycznego w Ełku, które całkiem niedawno zwiedził Konduktor Przemek.

Ełcka Kolej Wąskotorowa – jest jedną z nielicznych tego typu na terenie Polski, funkcjonującą do dziś. dzisiejszego. Jej głównym zadaniem był przewóz mieszkańców okolicznych wsi do Ełki Jej działalności nie przerwała II Wojna Światowa ani zmiana przynależności państwowej – aż do lat 90. XX wieku nadal służyła jako regionalne źródło transportu. W 1991 roku Ełcka Kolej Wąskotorowa została uznana za zabytek. Od 2002 roku prowadzi jedynie kursy turystyczne. Główna linia to Turowa liczy 38 km w Laskach Małych znajdziemy odgałęzienie do Zawad Tworek o długości 10 km.

W 2001 roku PKP postanowiło pomimo dużej popularności w codziennych dojazdach oraz turystycznych, zlikwidować kolejkę. Została ona przekazana ostała miastu Ełk oraz Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Obecnie w sezonie pociągi jeżdżą od piątku do niedzieli na trasie Ełk – Sypitki. W piątki wykonywana jest jedna para kursów, natomiast w weekendy dwie.

Od 10 września 2018 na stacji Ełk Wąskotorowy działa Muzeum Historyczne w Ełku poświęcone nie tylko kolei, ale także historii miasta oraz regionu.

Tekst i foto: Konduktor Przemek

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *