Pociągi wakacyjne już niebawem

  • Wczoraj weszła w życie kolejna korekta rozkładu jazdy pociągów. Aktualny harmonogram obejmuje również wykaz połączeń sezonowych, które zostaną uruchomione na czas zbliżających się wakacji. Dzisiaj kilka słów o tych połączeniach.

Jak co roku, w lecie na naszych torach pojawią się dodatkowe pociągi. Głównie do kurortów wypoczynkowych nad Bałtykiem. Pojawią się trzy połączenia nocne z których będą mogli korzystać mieszkańcy naszego regionu. Wszystkie zaczynać będą bieg w czeskim Bohuminie. Niektóre relacje zostaną w tym czasie wydłużone by było jeszcze bliżej dla turystów. Oczywiście w kierunkach nadmorskich pozostają do dyspozycji mieszkańców naszego regionu połączenia funkcjonujące przez cały rok, takie jak np. TLK Rozewie i IC Przemyślanin.

TLK Wydmy – Tradycyjnie połączenie do Helu i Łeby . Dzielenie wagonów w Gdyni. Wiemy, że w pociągach sezonowych czas przejazdu nie jest najważniejszy ale tegoroczna trasa TLK Wydmy kwalifikuje się do ochrzczenia tego pociągu mianem Tour de Pologne. Z Bohumina do Katowic jeszcze normalnie przez Wodzisław Śląski Rybnik i Mikołów. Potem do Częstochowy, stamtąd przez Chorzew Siemkowice, Zduńską Wolę Karsznice i Inowrocław węglówką. Nie dojedziemy nią jednak do Bydgoszczy ponieważ pociąg pojedzie do Trójmiasta przez Toruń, Iławę i Malbork. W Gdyni Wydmy zameldują się O 5.52. Po podziale grupa wagonów dotrze do Łeby o 8.22, natomiast w Helu Wydmy będą o godzinie kończyć bieg o 7.59. Z powrotem TLK Wydmy opuszczą i Hel i Łebę o 20.15. Po połączeniu pociąg pojedzie na południe Polski opuszczając Gdynię o 22.51.

TLK Pirat – Do Kołobrzegu Kolejny pociąg z Bohumina z tą różnicą, że do Katowic dotrze przez Racibórz a nie Wodzisław Śląski. W stolicy województwa śląskiego 40-minutowy postój i potem przez Gliwice, Lubliniec, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Piłę Szczecinek ma dojechać do stacji docelowej o godzinie 8.11. Odjazd z Katowic o 23.40. Z powrotem Pirat wyjedzie z Kołobrzegu o 21.20 by o 4:19 być w Katowicach.

TLK Wolin – Tradycyjnie do Świnoujścia. Ale nowością będzie, że w drodze z Chałupek do Katowic pociąg przejedzie przez Knurów, gdzie zatrzyma się o 20.41, by po 2 minutach udać się dalej. A ze stolicy województwa śląskiego – Chorzów Batory, Zabrze, Gliwice i tak dalej – Opole, Wrocław, Legnica, Zielona Góra Szczecin. Przyjazd do stacji końcowej o 7.35 (po drodze jeszcze popularne Międzyzdroje o 7.20). Z powrotem Świnoujście o 20.22, Międzyzdroje – 20.36. Przyjazd do Katowic o 5.35, a potem dalej do Bohumina. W Knurowie o 6.54.

Pojawi się też weekendowy pociąg kategorii EIC – Fregata z Bielska Białej do Kołobrzegu. Tą trasę pokona on w soboty wyjazd z Bielska- Białej o 4.22, a z Katowic o 5:36 (Kołobrzeg – 14.47), natomiast w niedzielę pojedzie w relacji powrotnej by przywieźć turystów z naszego regionu do domu późnym wieczorem. Pociąg pojedzie przez Centralną Magistralę Kolejową a dystans pomiędzy Warszawą a Trójmiastem pokona bez żadnego postoju. U nas oprócz Katowic i Bielska-Białej postoje zaplanowano w Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie, Tychach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Zawierciu. W niedziele EIC Fregata będzie wyjeżdżać o z Kołobrzegu o 14:18 by być o w Katowicach o 23:16 a w Bielsku-Białej o 0:19 następnego dnia. W niektóre weekendy na odcinku Bielsko-Biała – Katowice – Bielsko-Biała kursować będzie Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Z pociągów kursujących aktualnie wydłużone zostaną trasy niektórych połączeń. I tak IC Gwarek, którego stacja docelową jest przez 10 miesięcy Słupsk w lipcu i sierpniu będzie jeździł do Ustki, gdzie o będzie o 14.31 kończył bieg. Do Katowic (przyjazd 23.07) wyjazd o 13.36. Do Ustki będzie też jeździła, tak samo jak dotąd codzienna IC Szyndzielnia z Bielska-Białej

Wydłużona zostanie również trasa pociągu. TLK Artus, z Krakowa dla którego przez dwa wakacyjne miesiące stacją końcową będzie Hel. Przyjazd o 20.09. Przypomnijmy, że pociąg odjeżdża z Katowic o 9.50. Z powrotem TLK Artus opuści Hel już o 8.10 by być w Katowicach o 18.24.

Fot. Tymoteusz Muszala

2 komentarze

  1. Opis Wolina nie jest prawidłowy. Autor zapomniał dodać o grupie wagonów z Bielska przez Rybnik aż do Wrocławia, gdzie łączy się ze składem od Bohumina przez Knurów. Mieszkańcy Rybnika mogą zatem tym samym pociągiem odjechać później z rodzimej stacji, aniżeli jechać do Świnoujścia przez Knurów, Katowice i kółko przez Gliwice itd.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *