Wakacje szybsze niż przed rokiem

  • W niedzielę, 13 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że zwiększy się dostęp do kolei dzięki oddaniu 10 nowych przystanków m.in. w Łodzi, Krakowie i Olsztynie. A na torach – wrócą połączenia dalekobieżne do Zakopanego i Hajnówki. Pojawią się również, jak każdego roku, pociągi sezonowe.

– W porównaniu z zeszłorocznymi wakacjami podróżni zyskają dodatkowy dostęp do kolei z nowych przystanków. Komfort podróżowania – szczególnie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w większości województw zwiększyły bardziej dostępne, wyposażone w pochylnie lub windy perony. Dzięki modernizacjom linii, przewoźnicy mogą zapewnić krótsze i częstsze połączenia m.in. na trasie Warszawa – Lublin, Kraków – Katowice, Kraków – Wrocław, Katowice – Wrocław – informuje PKP PLK.

Zarządca infrastruktury kolejowej podkreśla, że w porównaniu z ubiegłymi wakacjami, najszybszy pociąg dalekobieżny na trasie Wrocław – Poznań pojedzie w czasie 1 h 40 min, gdy przed rokiem było to 2 h 18 minut. Podróż z Warszawy do Lublina, w porównaniu z rokiem poprzednim skróci się o 23 minuty. Najszybszy skład ze stolicy Mazowsza na Lubelszczyznę dojedzie w 2 h 9 min (rok temu 2 h 32 min). Najszybszy pociąg połączy Katowice z Krakowem w 53 minuty (w ubiegłe wakacje – 1 h 37 min). Trasę Kraków – Wrocław będzie można pokonać w czasie 2 h 53 minut, gdzie rok wcześniej czas przejazdu wynosił 3 h 24 min. Na trasie Wrocław – Katowice (pisaliśmy o tym wczoraj tutaj: http://silesiainfotransport.pl/?p=46622) czas przejazdu najszybszego składu skróci się do 1 h 50 min (z 2 h 13 min).

Z nowych, ciekawych tras to można wymienić tą do Hajnówki, gdzie do pociągów regionalnych dołączą składy dalekobieżne. Mieszkańcy Podlasia, Mazowsza i turyści z innych regionów zyskają codzienne bezpośrednie połączenia z Warszawy i Gdyni. Na południu Polski pociągi dalekobieżne dojadą także głębiej w Bieszczady niż dotychczas,. Dokładniej, do stacji Uherce.

Od 26 czerwca do Zakopanego wracają bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowa, Warszawy, Gdyni. Do składów regionalnych jadących pod Tatry będzie można wygodniej wsiąść ze zmodernizowanych peronów w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce.

Od 13 czerwca podróżni wsiądą do pociągów na 10 nowych przystankach. W aglomeracji krakowskiej na trasie z Krakowa do Skawiny przygotowano Kraków Opatkowice i Skawinę Jagielnię. Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej zyskują nowe przystanki: Łódź Retkinia i Łódź Warszawska. Dostęp do kolei w Olsztynie zwiększą: Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny, Olsztyn Jezioro Ukiel. Komunikację w mieście ułatwi też dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście. Na Opolszczyźnie pasażerowie połączeń regionalnych wsiądą do pociągów z nowych przystanków Szydłów Centrum i Goszczowice na trasie Opole – Nysa.

Fot. Tymoteusz Muszala

One comment

  1. Brakuje w tych „zmianach” ujecia stacji w Otmuchowie, tu TLK Sudety sie nie zatrzymuje,natomiast w Paczkowie nikt nie wsiada I nie wysiada . GRATULACJE DLA PLANISTOW !!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *