Nadchodzi czas korekty

  • W najbliższą niedzielę wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy 2020/21. To moment, gdy zmienia się w niektórych przypadkach dość diametralnie jazdy harmonogram kursowania pociągów na niektórych szlakach. Powodem może być intensyfikacja prac modernizacyjnych czy jak w tym przypadku, pojawienie się niebawem sezonowych pociągów wakacyjnych. Poszczególni przewoźnicy już poinformowali o czekających nas zmianach. Ich prezentację zaczynamy, co zrozumiałe, od Kolei Śląskich, naszego przewoźnika regionalnego.

Na wstępie KŚ przypominają, że godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej spółki oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP PLK. Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy KŚ zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

Warto również wiedzieć, że w różnych okresach obowiązywania wakacyjnej korekty, rozkład jazdy niektórych pociągów będzie wariantowany ze względu na utrudnienia występujących w innych częściach sieci. Z najbardziej istotnymi przesunięciami rozkładu jazdy należy się liczyć w dniach 21 – 23 czerwca ze względu na przesunięcia pociągów dalekobieżnych spowodowanych zamknięciem linii kolejowej pomiędzy Mikołowem a Czerwionką. Ponadto nieznacznym zmianom ulegną pociągi kursujące przez Sosnowiec Główny w godzinach wieczornych.

S1, S4 i S41

Kontynuowana będzie modernizacja stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg z przebudową układu komunikacyjnego wokół nich. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, na szlaku Dąbrowa Górnicza – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice ruch pociągów prowadzony będzie po jednym torze.

Ze względu na remont wiaduktu nad torami na ul. Gen. Grota-Roweckiego w Tychach od 13 czerwca 2021 do czerwca 2022 roku postoje na przystanku Tychy Grota-Roweckiego zostaną zawieszone. Również w celu realizacji prac przy przebudowie wiaduktu w terminach 15 – 17 czerwca, 22 – 24 czerwca oraz 6 – 8 lipca nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Tychy – Tychy Lodowisko. Przewóz podróżnych będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej (ZKA), które również będą pomijać przystanek Tychy Grota-Roweckiego.

S3, S8, S13

W pierwszych dniach obowiązywania korekty rozkładu jazdy tj. w terminie 14 – 18 czerwca będą prowadzone prace remontowe w stacji Katowice Zawodzie tymczasowo umożliwiające kursowanie pociągów tylko po jednym torze pomiędzy stacjami Katowice a Katowice Zawodzie. Od 21 czerwca rozpocznie się remont elementów infrastruktury w stacji Mysłowice, który będzie wymagał prowadzenia ruchu pociągów tylko po jednym torze na odcinku Mysłowice – Mysłowice Brzezinka.

Naprawa elementów infrastruktury kolejowej będzie miała miejsce również na odcinku Sowczyce – Sieraków Śląski. Ponadto do końca wakacji będzie kontynuowany remont mostu pomiędzy stacjami Blachownia i Częstochowa Gnaszyn tymczasowo ograniczający przepustowość infrastruktury kolejowej. Ze względu na konieczność dostosowania rozkładu jazdy pociągów regionalnych do siatki połączeń dalekobieżnych, niektóre pociągi Kolei Śląskich uległy przesunięciu.

W pojedynczych dniach wakacji są zaplanowane prace utrzymaniowe na różnych odcinkach relacji S3, S8 oraz S13. Z pojedynczymi wariantami kursowania pociągów należy liczyć się szczególnie korzystając z pociągów na odcinku Katowice – Oświęcim.

S5, S72

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największe przesunięcia w rozkładzie jazdy będą spowodowane modernizacją stacji Czechowice-Dziedzice. Ruch pociągów po jednym torze będzie prowadzony zarówno na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Czechowice-Dziedzice, jak i pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Pszczyną. Niektóre pociągi linii S72 zostaną skrócone do stacji Pszczyna, a na odwołanym odcinku zostanie wprowadzona ZKA. Ograniczone warunki terenowe wokół linii kolejowej uniemożliwiają połączenie prowadzenia prac z bezpieczną obsługą pasażerów na peronach przystanku Goczałkowice-Zdrój, dlatego postoje na tym obiekcie pozostaną zawieszone.

W pierwszych dniach obowiązywania drugiej korekty rozkładu jazdy w godzinach wieczornych przewóz na odcinku Czechowice-Dziedzice – Pszczyna oraz Bielsko-Biała Główna – Pszczyna będzie realizowany ZKA.

S51 – Ornak

Pociąg Ornak będzie przyjeżdżać do Zakopanego codziennie od 26 czerwca. W dni robocze będzie kursować w relacji Katowice – Zakopane – Katowice, a w soboty, niedziele i święta zabierze pasażerów bezpośrednio z Gliwic. Ze względu na ograniczoną przepustowość infrastruktury kolejowej poranny pociąg nie będzie obsługiwał przystanku Rabka-Zdrój.

S6, S61, S76

Ruch pociągów na odcinku Skoczów – Wisła Głębce w dalszym ciągu pozostaje wstrzymany,
a wyłączony odcinek będzie obsługiwany ZKA, uruchamianą w dwóch relacjach: ekspresowej Skoczów Dworzec Autobusowy – Wisła Głębce – Skoczów Dworzec Autobusowy oraz zwykłej Skoczów – Goleszów Centrum – Skoczów. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, wybrane połączenia linii S6 będą realizowane z przesiadką pomiędzy autobusami a pociągiem w Czechowicach-Dziedzicach natomiast niektóre kursy linii S61 zostaną skrócone do relacji Chybie – Cieszyn z ZKA, obsługującą odcinek Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg oraz umożliwiającą przesiadkę na pociąg do/z Katowic. Autobusy linii ekspresowej będą dostosowane do przewozu rowerów.

Relacja pociągów linii S61 zostanie ograniczona do odcinka Czechowice-Dziedzice – Cieszyn. W dniach 21 czerwca – 2 lipca nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na szlaku Cieszyn Marklowice – Cieszyn.  Przewóz na tym odcinku będzie realizowany ZKA.

S7, S71, S78

W dniach 21 – 23 czerwca nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Mikołów – Czerwionka. Będą uruchamiane dwie linie autobusowe – zwykła obsługująca przystanki na odcinku Mikołów – Czerwionka oraz ekspresowa Katowice – Czerwionka bez przystanków pośrednich. Ponadto od 24 czerwca do 3 lipca autobusy będą realizować przewóz na odcinku Mikołów – Orzesze za ostatnią wieczorną parę pociągów

24 czerwca rozpocznie się modernizacja linii kolejowej pomiędzy Suminą a Rydułtowami,
która docelowo umożliwi zwiększenie prędkości a tym samym skrócenie czasu jazdy. Przez cztery miesiące pociągi będą kursowały drogą okrężną przez Jejkowice, a na odcinku Rybnik – Sumina przewóz będzie realizowany ZKA.

Foto: Kinga Mohr (OKnO na Śląsk)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *