Dwie oferty na autobusy dla GZM

  • Flota czterech metropolitalnych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej (Katowice, Gliwice, Sosnowiec oraz Świerklaniec) od połowy przyszłego roku zacznie powiększać się o nowe, elektryczne autobusy. Do każdego z nich, do końca marca 2023 roku, zostanie przekazanych łącznie po 8 pojazdów. Zostaną zakupione w ramach dotacji z programu GEPARD II, który finansowany jest w połowie ze środków unijnych, a w połowie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzisiaj upłynął termin składania ofert w ogłoszonym na to zadanie w marcu przetargu. Wpłynęły dwie oferty…

Przetarg na chęć zakupu 32 autobusów elektrycznych ogłoszony został przez GZM 30 marca GZM. Koszt tej inwestycji oszacowano na 120 mln zł, z czego 80 mln zł to dofinansowanie otrzymane w ramach programu GEPARD II. Dzięki temu na drogach GZM pojawi się 27 autobusów 12-metrowych, 5 przegubowych o długości 18 metrów oraz zakupionych zostanie 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. Ponadto w sześciu miastach zostanie wybudowanych 9 stacjonarnych ładowarek – po jednej w Katowicach, Tarnowskich Górach, Mikołowie, Będzinie, Sosnowcu oraz cztery w Gliwicach.

Dzisiaj o godzinie 8 minął termin składania ofert dla chętnych chcących wziąć udział w tym konkursie. Wpłynęły dwie propozycje. Pierwszą złożył Solaris Bus & Coach. Opiewa ona na sumę 107 815 650,00 zł, drugą jest autorstwa Volvo BUS Corporation. Tutaj kwotę wyznaczono na 123 336 854,93 zł. Przypomnijmy, że GZM oszacował wartość zamówienia na kwotę 120 269 400,00 zł brutto. Harmonogram dostaw autobusów i budowy stacji zostanie ustalony szczegółowo po podpisaniu umowy z wykonawcą, niemniej pierwsze pojazdy mogą trafić do GZM w połowie przyszłego roku. Warto tu też wspomnieć, że w ramach dofinansowania z programu GEPARD II skorzystają również Tyskie Linie Trolejbusowe, które zamówią 6 nowoczesnych trolejbusów hybrydowych.

Fot. http://www.katowice.eu

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *