Elektryk to nie nowość. Ale, że żółty…

  • W przyszłym tygodniu w PKM-ie pojawi się pierwszy z 14 zamówionych nowiuśkich autobusów elektrycznych Solaris Bus&Coach – poinformował na swoim koncie na Facebooku Aleksander Chęciński, prezydent Sosnowca.

Autobusy zamówione niespełna rok temu przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu będą wyposażone w kilka kamer monitoringu, klimatyzację, ładowarki USB, wi-fi, a także system zliczania pasażerów, elektroniczne tablice informacyjne i zapowiedzi głosowe. Autobusy będą jeździły na liniach: 34, 90, 100, 160S, 182, 188, 299, 723, 818 i 902N

Zakłada się, ze na jednym ładowaniu przejadą spokojnie 180 kilometrów co i tak ma sprawić, że akumulator w pojeździe pozostanie jeszcze w 20% naładowany. Oprócz dostawy autobusów, umowa obejmuje montaż trzech ładowarek pantografowych oraz osiem ładowarek podobnych do tej, z której PKM korzysta w tej chwili przy ulicy Mościckiego.

Najważniejsza nowość to jednak taka, że będą to pierwsze autobusy w historii tego przewoźnika w żółtych barwach. Wszystko zgodnie z wytycznymi Zarządu Transportu Metropolitalnego, stanowiącymi, że wszystkie nowe autobusy, które obsługują linie tego organizatora na terenie Metropolii mają mieć właśnie taki kolor. Dla mieszkańców Zagłębia przyzwyczajonych od lat do biało-czerwonych pojazdów może to wywołać zdziwienie.

– Z pewnością nowy kolor naszych autobusów będzie dla wielu niespodzianką ale od momentu wprowadzenia przez ZTM zarządzenia dokładnie ustalającego kolor wszystkich nowych autobusów kursujących w Metropolii, po prostu dostosowujemy się do tego wymogu. Najważniejsze, ze nowe pojazdy będą nowoczesne i przyjazne pasażerowi. Na pewno nie będziemy zmieniać barw żadnych dotychczas jeżdżących pozostałych autobusów więc inne nowoczesne, pojazdy w biało-czerwonych barwach jeszcze trochę po naszym mieście pojeżdżą – zapewnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Dodajmy, że ostatni z 14 zakontraktowanych pojazdów ma pojawić się w Sosnowcu na przełomie sierpnia i września. Dzięki tej dostawie tamtejszy PKM będzie jesienią dysponował w sumie 17 autobusami elektrycznymi, z czego 5 to autobusy przegubowe.

Fot. Facebook

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *