Koleje Dolnośląskie promują Europejski Rok Kolei

  • Tak się złożyło, że podczas dzisiejszej wizyty we Wrocławiu  trafiliśmy na prezentację jednostki Kolei Dolnośląskich, która została oklejona w barwy obchodzonego w 2021 roku Europejskiego Roku Kolei. Dzisiaj władze spółki wraz z najważniejszymi samorządowcami regionu, z marszałkiem województwa na czele, „przekazali” jednostkę w ręce podróżnych. Pociąg typu Impuls będzie można spotkać podczas rozkładowych kursów przewoźnika na kilku liniach.

Jak powszechnie wiadomo, Unia Europejska ustanowiła bieżący rok „Europejskim Rokiem Kolei”, aby promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Kolej na kolej – to hasło przewodnie tej inicjatywy, będącej elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Strategii, która ma nas doprowadzić do neutralności klimatycznej w 2050 r. Obecnie, zaledwie 8 procent podróży pasażerskich w UE odbywa się koleją wobec 80 procent prowadzonych transportem drogowym. Dlatego KD podjęły decyzję o wyjątkowej aranżacji jednej ze swoich jednostek jako ważnego punktu obchodów Europejskiego Roku Kolei na Dolnym Śląsku. I dzisiaj nastąpiła na wrocławskim dworcu głównym jej prezentacja. A wszystko to dzięki współpracy przewoźnika z biurem Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.

Specjalnie oklejony skład to trójczłonowy Impuls – dokładnie jednostka 36WEa-012. Przez najbliższe miesiące będzie przemierzać region i zachęcać mieszkańców regionu do podróży koleją. Po prezentacji Impuls wyruszył w pierwszą trasę z Wrocławia do Rawicza, by następnie pojechać do Kłodzka, skąd udał się do Wrocławia, a następnie w podróż powrotną do Kłodzka. Tak miał zakończyć pierwszy dzień jazd w nowych barwach. Od jutra pasażerowie będą mogli spotkać go na trasach z Wrocławia Głównego do Rawicza, Głogowa przez Legnicę, Jeleniej Góry przez Wałbrzych oraz do Jelcza Laskowic. Skład ma obsłużyć również połączenie międzynarodowe do czeskiego Lichkova, jadąc przez Kłodzko i Międzylesie.

– Parlament Europejski wielokrotnie dawał wyraz poparcia dla rozwoju sieci przewozów kolejowych jako zrównoważonego środka transportu – zdrowego krwioobiegu gospodarki w procesie zielonej transformacji. Pociąg Kolei Dolnośląskich w barwach Europejskiego Roku Kolei będzie świetnie widocznym znakiem zaangażowania Unii Europejskiej w rozwój kolejnictwa w Polsce i w regionie – powiedział Leszek Gaś, szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Kolej jest jedynym środkiem transportu, który znacznie zmniejszył emisje gazów cieplarnianych od 1990 roku i może odegrać znaczącą rolę w dziedzinie zrównoważonej turystyki. Kolej jest również najbezpieczniejszym rodzajem transportu lądowego i łączy oddalone obszary, co zapewnia wewnętrzną i transgraniczną spójność europejskich regionów.

– Sukcesywnie stawiamy na rozwój kolei na Dolnym Śląsku. Chcemy, aby nowoczesna kolej docierała do jak największej liczby miejsc w całym regionie. Dlatego inwestujemy w zakup nowoczesnych pociągów, ale również rewitalizujemy nieczynne dotychczas linie kolejowe, aby przywrócić na nich ruch pasażerski. Robimy to z myślą o Dolnoślązakach – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *