Powstaje pierwszy uniwersytet

  • Całkiem niedawno prezentowaliśmy informacje o tym, że w Cieszynie, na tamtejszym dworcu kolejowym, oddano już do użytku dwa wyremontowane perony. Dzisiaj natomiast wycieczka fragmentem linii 190, w kierunku Goleszowa, gdzie również trwają prace modernizacyjne i od podstaw budowany jest przystanek Cieszyn Uniwersytet.

Pierwsze pociągi maja zacząć zatrzymywać się tam wraz z nastaniem w grudniu nowego rozkładu jazdy, po całkowitym zakończeniu remontu wiślanki. Cieszyn Uniwersytet to wspaniały przykład, że czasem warto spróbować i zmierzyć się biurokratyczna machiną, nawet tak rozbudowaną jak w naszym kraju. Jego powstanie to głównie zasługa samorządowców, ludzi ze stowarzyszeń i miłośników kolei, którzy od wielu lat zgłaszali konieczność i potrzebę jego stworzenia. Nie miejsce tu i czas tu wspominać cała batalię by ten przystanek uwzględnić przy niegdyś podejmowanych próbach przywrócenia do ruchu całego odcinak linii 190 od Cieszyna do Bielska-Białej. Dzisiaj, najważniejsze jest to, że udało się przekonać wszystkich których trzeba było i przystanek Cieszyn Uniwersytet powstaje już na naszych oczach.

Warto tu wspomnieć, że to nie jest to jedyny przystanek kolejowy o nawie Uniwersytet, który powstaje w naszym województwie. Taką samą nazwę będzie miało również miejsce postoju pociągów, którego budowę zaplanowano w Chorzowie, w ciągu linii 131, pomiędzy stacjami Batory i Miasto. I podobnie jak w grodzie nad Olzą jego powstanie jest skutkiem konsultacji społecznych i działań stowarzyszeń prokolejowych w porozumieniu z samorządami. Z pełną jednak odpowiedzialnością za słowa możemy stwierdzić, że pierwsze pociągi na przystanku o tej nazwie zatrzymają się w Cieszynie. W Chorzowie nastąpi to dopiero za kilka lat ponieważ modernizacja węglówki jest aktualnie w fazie końcowego planowania a ludzi i maszyny na szlaku mamy zobaczyć od początku przyszłego roku..

Fot. Tymoteusz Muszala

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *