Skoda 163.022-7 na testach na Muchowcu

  • Nasi południowi sąsiedzi wzięli się za montaż systemu ETCS (European Train Control System) w lokomotywach Skoda 71E, seria 163 (dawniej seria E 499.3), których produkcję rozpoczęto w roku 1985. Jako pierwsza na warsztat trafił pojazd numer 163.022-7 z firmy ČD Cargo. My spotkaliśmy ją… w Katowicach Muchowcu.

Lokomotywa została modernizowana przez konsorcjum ČD – Telematika (członek wiodący) i AŽD Praha (konsorcjant). Wszystko dzieje się we współpracy z ČMŽO – elektronika. Instalacja ETCS i innych powiązanych systemów odbyła się w warsztatach tego ostatniego przedsiębiorstwa w miejscowości Hranice. Dostawcą systemu jest firma Alstom. By dostosować nowoczesny system, jakim jest ECTS, w lokomotywie należało wykonać kilka istotnych przeróbek.

W elektrowozie wymieniono systemy zabezpieczeń pojazdu, elektroniczny prędkościomierz. Konieczne było też wykonanie modyfikacji samego pojazdu w celu możliwości instalacji systemu ETCS. Warto pamiętać, że lokomotywy były produkowane w czasie, gdy obowiązywały zupełnie inne normy w zakresie zabezpieczenia pojazdu. Na potrzeby modernizacji stworzono projekt systemu elektrycznego. Wyświetlacze i elementy sterujące wszystkich nowo zainstalowanych komponentów zostały podpięte do dotychczasowego pulpitu maszynisty, z dokonaniem jak najmniejszych zmianami ergonomii całego biurka.

Lokomotywa 163 022-7 znajduje się obecnie w fazie testów w „terenie”. Ich celem jest sprawdzenie funkcjonalności zainstalowanych elementów i całego systemu. Wnioski o dopuszczenie tej lokomotywy na kolejowe szlaki skierowano również do odpowiednich instytucji na Słowacji i w Polsce. Jak było wyżej, kilka dni temu elektrowóz 163 022-7 pojawił się w naszym kraju, a nam udało się natknąć na niego w minioną środę w Katowicach Muchowcu.

Fot: Kinga Mohr

Źródło: https://zdopravy.cz/na-koleje-vyjela-prvni-stejnosmerna-lokomotiva-puvodni-ceskoslovenske-vyroby-s-etcs-45725/?fbclid=IwAR0lyy7qbXHsIIzkrsvy8kzib4PQ2WSPdWM6iYm0SauterLZ3r1JVRVVI80

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *