Budynek dworca w Sosnowcu jak nowy

  • Zmienia się nie tylko elewacja dziewiętnastowiecznego budynku dworca kolejowego w Sosnowcu lecz również otoczenie samej stacji. PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły na prace przy obiekcie ponad 3 mln zł.

Historyczny budynek dworca kolejowego w Sosnowcu, który jest siedzibą Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK zmienia się wraz z przebudową placu przed stacją. Dworzec będzie miał wyremontowany dach o powierzchni ok. 2000 m kwadratowych zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Elewacja budynku wraz z elementami sztukatorskimi zostanie pomalowana i odtworzona w kolorystyce zbliżonej do oryginału, czyli w odcieniu szaro-beżowym. Prace przy odwodnieniu zapewnią utrzymanie właściwego stanu obiektu w kolejnych latach. Wszystkie roboty zaplanowano i są realizowane pod okiem konserwatora zabytków. Prace zakończą się w bieżącym roku. Wartość zadania realizowanego przez Polskie Linie Kolejowe to 3,3 mln zł wydane ze środków własnych.

Dworzec kolejowy w Sosnowcu powstał w połowie XIX wieku na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Odnowa budynku dworca wpisuje się w przebudowę placu przed stacją, realizowaną przez Miasto Sosnowiec. Teren będzie miał nową funkcję. W miejscu dawnego parkingu powstanie plac z drzewami, fontanną, ławkami i pawilonem gastronomicznym.

Fot. PKP PLK


W miejscu dawnego parkingu powstanie plac z drzewami, fontanną, ławkami i pawilonem gastronomicznym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *