Bizon na testach w Czechach

  • Po jednostkach Sirius dla Leo Express, do miejscowości Velim, na tor doświadczalny czeskiego Instytutu Kolejnictwa, przybył kolejny produkt chińskiej firmy CRRC Zhuzhou Locomotive (CRRC ZELC). Tym razem jest to lokomotywa hybrydowa, a jej nazwa to „Bizon”. Zamówiona została przez spółkę Cargo Hungary, należącą do Austriackich Kolei Federalnych ÖBB Rail.

Pobyt lokomotywy w Velimie potwierdził Martin Bělčík. prezes zarządu Instytutu Kolejnictwa (VUZ) : – Mogę potwierdzić, że lokomotywa przejdzie tutaj testy, które są niezbędne do homologacji pojazdu.

Bizon to lokomotywa hybrydowa mająca umożliwiać jazdę pod trakcją elektryczną połączoną z możliwością zasilania akumulatorami na szlakach niezelektryfikowanych. Zamawiający zażyczył sobie, by była ona w stanie przejechać około 10 kilometrów na tej formie zasilania, więc Bizon ma służyć prawdopodobnie głównie do obsługi pociągów ze stacji załadunkowych w pobliżu zelektryfikowanych linii.

Cargo Hungary podpisało umowę na dostawę lokomotyw w październiku 2019 r. Przewoźnik zamówił dwie sztuki do obsługi liniowej oraz dwie jako lokomotywy manewrowe. Umowa dotyczy czteroletniej dzierżawy z opcją przedłużenia lub ich kupna. Jest też opcja zezwalająca możliwość zakupu kolejnych dwudziestu maszyn.

Lokomotywa ma moc 5,6 MW a jej maksymalna prędkość to 140 km / h. Nowa lokomotywa ma zostać dopuszczona do eksploatacji na Węgrzech, w Chorwacji, Serbii, Rumunii, Grecji i Bułgarii.

Źródło i foto: https://zdopravy.cz.

Bizon w Velimie. I w drodze do niego…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *