10 elektryków zawita do Katowic

  • Jak podaje serwis https://www.katowice.eu. – na przełomie maja i czerwca na ulice Katowic wyjedzie pięć nowych autobusów elektrycznych, a w lipcu dołączy do nich kolejnych pięć. Dzięki temu w taborze PKM Katowice będzie w sumie 20 nowoczesnych autobusów elektrycznych.


– Nasi pasażerowie na przełomie maja i czerwca dostaną do swej dyspozycji pięć fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, jednoczłonowych, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Będzie to realizacja umowy podpisanej niemal u progu pandemii w kwietniu ubiegłego roku. Latem natomiast na trasę wyjedzie kolejnych pięć nowych, tym razem przegubowych, ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Ta transza będzie realizacją umowy podpisanej 4 sierpnia ubiegłego roku – mówi Helena Ulanowska, prezes PKM Katowice.

Dostarczone w drugiej „transzy” autobusy Solaris Urbino 18 electric będą mogły przewieźć jednorazowo 130 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących. W skład ich wyposażenia wchodzą m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja, automatycznie dostosowująca temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz pokazujący informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku oraz datę i godzinę.  Wszystkie wyposażone będą w przyciski oznaczone alfabetem Braille’a, monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. W skład wyposażenia wchodzi również dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmowa sieć Wi-Fi dla pasażerów. Koszt tych autobusów to łącznie 25 388 850 mln zł netto. Ponadto…

– Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z funkcjonującymi już centrami przesiadkowymi to kolejny czynnik, który ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tych rozwiązań. Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.


Łącznie w latach 2015 – 2020 zostało kupionych lub zakontraktowanych przez miasto Katowice 135 autobusów. Z tej puli -115 pojazdów to nowoczesne pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym. To jednak nie wszystko. PKM Katowice w tym miesiącu podpisze umowę na zakup kolejnych pięciu autobusów przegubowych, tym razem ze środków własnych. Umowa dotyczy dostawy fabrycznie nowych ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich. Nowoczesne technologicznie pojazdy oznaczają maksymalne obniżenie emisji spalin, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko.

Fot. www.katowice.eu

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *