Stop degradacji parowozowni w Katowicach

  • – To ostatni moment na zdecydowany odzew mieszkańców Katowic i regionu oraz miłośników dziedzictwa kolejowego, którym zależy na zachowaniu dla przyszłych pokoleń unikatowego zabytku, jakim jest dwuwachlarzowa dawna lokomotywownia położona przy ulicy Raciborskiej w Katowicach – mówią członkowie i miłośnicy kolei zrzeszeni w grupie Inicjatywa Parowozownia Katowice, dla których głównym celem działalności jest najpierw uchronienie tego obiektu przed likwidacją a później poszukanie sposobu ponownego ożywienia tego miejsca jako kolejnego przykładu dziedzictwa historycznego i kulturalnego naszego regionu.

Jednym z obiektów, których przyszłość rysuje się w niewyraźnych barwach na terenie miasta jest była parowozownia w Katowicach i tereny przyległe wokół niej. Powstała ona na przełomie XIX i XX wieku, a działalność kolejowa była prowadzona na jej terenie nieprzerwanie przez 111 lat i bez wątpienia przyczyniła się istotnie do rozwoju miasta i aglomeracji, jaką dziś znamy. Kolej przestała korzystać z niej w 2011 roku. Od tego czasu nie dzieje się tam nic. A jak już, to nic dobrego. A to może oznaczać, jak w przypadku wielu podobnych obiektów, tylko jedno. Ciągłą degradację zarówno parowozowni jak i terenów przyległych.

Dlatego właśnie swoją działalność w styczniu 2021 roku rozpoczęła grupa społeczna pod nazwą Inicjatywa Parowozownia Katowice, zrzeszająca społeczników, miłośników kolei i zabytków techniki, mieszkańców Katowic i regionu, dla których ważne jest zachowanie tego niezwykłego obiektu. Celem grupy inicjatywnej jest podejmowane interdyscyplinarnych działań mających na celu uratowanie oraz rewitalizację parowozowni w Katowicach, wpisanej do gminnej ewidencji zabytków wraz zespołem budynków położonych przy ul. Raciborskiej i Sądowej. „

– Uważamy, że można i należy ją zachować, bowiem ze względu na swoje położenie, unikalną wartość architektoniczna i historyczną, inspirującą bryłę może stać się wizytówką miasta a zarazem wspaniałym obiektem o wielu funkcjach dostępnych dla mieszkańców i turystów. W naszej przestrzeni brakuje miejsca, gdzie można by zapoznać się bogatym dziedzictwem kolejowym regionu. Parowozownia to też wspaniałe historie ludzi, którzy z nią związali życie, byłoby wspaniale gdyby można je opowiedzieć właśnie w tym miejscu, w tych murach. Inicjatywa uformowała w związku ze stwierdzeniem faktu, iż obiekt jest coraz bardziej dewastowany i rozkradany przez zorganizowane grupy złodziejskie, które poza wyrządzaniem szkód materialnych, stanowią również zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz życia i zdrowia podróżnych – mówi Joanna Budny-Rzepecka, która stanęła na czele Inicjatywy.

Grupa podejmuje liczne działania mające na celu zwrócenie uwagi na los parowozowni, a także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie jej zabudowań. Zostały już podjęte działania urzędowe, a o ich pozytywnych skutkach, mamy nadzieję, że będziemy mogli wkrótce poinformować. Ponadto członkowie grupy poszukują informacji o historii parowozowni w latach jej świetności, w szczególności opowieści byłych pracowników. Dlatego też w imieniu wszystkich zainteresowanych losem tego wspaniałego zabytku zapraszamy do kontaktu na adres mailowy http://parowozownia.katowice@gmail.pl lub FB: Inicjatywa Parowozownia Katowice.

Ze względu na duży zakres materiału i wielość wątków, które są związane ze sprawą uchronienia przed degradacją katowickiej parowozowni, dzisiaj sygnalizujemy tylko problem i fakt, ze znaleźli się ludzie chcący podjąć rzuconą przez życie rękawicę. A do tematu na pewno będziemy wracać jeszcze wielokrotnie bo życzymy Inicjatywie powodzenia w tych działaniach i zobowiązujemy się nagłaśniać, każdy, nawet najmniejszy krok, który oddali wizję upadku tego miejsca.

3 komentarze

  1. Problem kulturowy polega na tym, ze to znowu historia tych, ktorzy Slask Austriakom a nie Polakom w roku 1742 zagrabili.

  2. Ta parowozownia powinna nie tylko zostac wyremontowana, byloby wskazane aby miala na stanie kilka czynnych parowozow jak w Wolsztynie. Ministerstwo Infrastruktury – ma jakies poczucie wstydu? Jesli ktos nie ma poczucia wstydu to jest zwyklym szmaciarzem!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *