Przerwa w Łagiewnikach

  • Tramwaje Śląskie informują, że w związku z pracami modernizacyjnymi torowiska tramwajowego w rejonie przystanku Bytom Łagiewniki Zajezdnia, od najbliższej soboty 23 stycznia, przez 5 dni, wstrzymany będzie ruch tramwajów między Bytomiem a Chorzowem. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Prace modernizacyjne w rejonie dawnej zajezdni w Bytomiu Łagiewnikach obejmują tzw. trójkąt torowy, niegdyś umożliwiający wyjazdy z zajezdni i zjazdy do niej, a dziś służący jako miejsce do awaryjnego zawracania tramwajów w sytuacji, gdy na głównej trasie nie ma możliwości przejazdu.

– Od dłuższego czasu trójkąt ten wykorzystujemy dla linii nr 11, która ze względu na modernizację torowiska na ul. 3 Maja w Chorzowie nie może kursować na swojej regularnej trasie. Korzystaliśmy z tego miejsca również wówczas, gdy modernizowaliśmy torowisko w ul. Katowickiej oraz przy osiedlu Arki Bożka w Bytomiu. Intensywna eksploatacja spowodowała konieczność wymiany, mocno już zużytych rozjazdów, stąd te prace. Dotychczas prowadzone przez tramwajowy Zakład Torów i Sieci oraz firmę zewnętrzną prace realizowane były przy ruchu tramwajów prowadzonym po jednym torze. Teraz jednak roboty wkraczają w kolejny etap, w ramach którego usunięte zostaną tymczasowe rozjazdy, zabudowane zostaną nowe odcinki torów oraz wykonane zostaną prace sieciowe, a tego przy utrzymaniu ruchu tramwajów zrobić się po prostu nie da – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Z tego powodu od soboty 23 stycznia do zjazdów w nocy ze środy na czwartek (27/28.stycznia) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu : 

  • tramwaje linii nr 6 będą kursować wg specjalnego rozkładu jazdy w relacji: Katowice Brynów Centrum Przesiadkowe – Chorzów Metalowców (wybrane kursy będą skrócone do przystanku Chorzów Stadion Śląski pętla zachodnia),
  • tramwaje linii nr 11 będą kursować wg specjalnego rozkładu jazdy w relacji: Katowice pl. Miarki – Chorzów Metalowców (wybrane kursy będą skrócone do przystanku Chorzów Stadion Śląski pętla zachodnia)
  • tramwaje linii nr 19 będą kursować wg specjalnego rozkładu jazdy w relacji: Katowice pl. Wolności – Chorzów Metalowców,
  • tramwaje linii nr 49 będą kursować wg specjalnych rozkładów jazdy,
  • uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 56 obsługująca relację: Bytom pl. Sikorskiego – Bytom Szkoła Medyczna,

W związku z pracami uruchomiona zostanie przez ZTM autobusowa komunikacja zastępcza, oznaczona jako T-6 , kursująca w relacji: Bytom pl. Sikorskiego – Chorzów Rynek . Szczegółowo opisana ona jest w komunikacie na stronie ZTM. Po zakończeniu prac, od kursów wyjazdowych tramwajów w czwartek 28 stycznia wskazane linie tramwajowe będą obsługiwane w dotychczasowych relacjach wg stałego rozkładu jazdy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *