Kolejne wiadukty do Krakowa

  • PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na budowę kolejnych bezkolizyjnych skrzyżowań między Krakowem a Jaworznem Szczakową na trasie E30, na odcinku pomiędzy stolicą województwa małopolskiego a Katowicami. Łącznie powstanie 5 nowych wiaduktów drogowych i 2 przejścia pod torami.

Nowe wiadukty drogowe planowane są w Jaworznie (Ciężkowice), Młoszowej, Woli Filipowskiej, Pisarach i Niegoszowicach. Dodatkowo uwzględniono budowę dwóch przejść podziemnych – w Rudawie i przy przystanku Kraków Mydlniki Wapiennik. Zastąpią 6 przejazdów kolejowo-drogowych. Część kosztów inwestycji współfinansują lokalne samorządy. Projekt został podzielony na zadania. Wykonawcy mogą zgłosić wykonanie wszystkich obiektów lub tylko wybrane.

Przypomnijmy, że w ramach modernizacji linii kolejowej E30 zarządca infrastruktury kolejowej zbudował 10 nowych wiaduktów oraz przebudował już eksploatowane. Ostatnim, oddanym w grudniu do użytku obiektem był wiadukt na ul. Słowackiego w Trzebini. Ponadto, mieszkańcy korzystają już z obiektów w Jaworznie, Woli Filipowskiej, Krzeszowicach, Krakowie.

Działania te mają na celu dalsze skrócenie czasu podróży na trasie z Krakowa do Katowic. Aktualnie najszybszymi pociągami jedziemy mniej niż godzinę. W ramach projektu zmodernizowano 5 stacji kolejowych i 6 przystanków oraz wybudowano nowy przystanek Kraków Bronowice. Pociągi pasażerskie po przebudowanych torach od grudnia kursują z prędkością 120 km/h, a docelowo zostanie ona podniesiona do 160 km/h. W ramach prac wykonawcy przebudowali lub wykonali od podstaw w sumie 53 obiekty inżynierskie, w tym 20 mostów. Projekt warty przeszło 2 mld zł współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *