Kolejny wiadukt nad jedynką

  • W Myszkowie powstanie wiadukt drogowy nad linią kolejową Częstochowa – Zawiercie. Dzięki temu sprawniejsza będzie komunikacja na ruchliwej drodze łączącej Żarki i Koziegłowy. Prace o wartości 17 mln zł netto zrealizują PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

PKP PLK wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach podpisały umowę z firmą Nowak Mosty Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 1. Wartość inwestycji to ponad 17 mln zł netto. W tym udział PLK to 4,8 mln zł netto. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace zaplanowane są na lata 2021-2023.

Wiadukt ma powstać w Myszkowie Nowej Wsi, nad linią kolejową  Myszków – Poraj na trasie z Warszawy do Katowic. Wiadukt zastąpi obecny przejazd kolejowo-drogowy przy ulicy Koziegłowskiej. Wykonawca przebuduje również odcinek drogi wojewódzkiej łączącej Żarki i Koziegłowy (droga krajowa nr 789). Nowe rozwiązanie usprawni komunikację drogową i skróci czas przejazdu. Obiekt będzie przygotowany do ruchu pieszych i rowerzystów.

Warto podkreślić, że to kolejna inwestycja tego rodzaju proponowana przez PKP PLK. Przypomnijmy, że rozpoczęła się już budowa dwóch wiaduktów w Dąbrowie Górniczej. W planach jest także budowa podobnego obiektu w Żorach. Powstanie kolejnych wiaduktów w województwie śląskim możliwe jest dzięki ogólnopolskiemu projektowi „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.  Zadanie ma wartość ponad 300 mln zł i obejmuje budowę 25 wiaduktów w całej Polsce, w tym 11 wiaduktów kolejowych, 11 wiaduktów drogowych, 2 przejść dla pieszych pod torami i 1 wiaduktu pieszo-rowerowego.

Fot. PKP PLK

2 komentarze

  1. A w Radzionkowie kiedy tunnel drogowy pod torami na koncu ulicy Sw. Wojciecha, Wojska Polskiego, ulicy Rosenbergow?

  2. Oby to nie doszło do skutku, szykują ludziom piekło. Wiadukt potrzebny nie jest tu. Mieszkaniec

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *