Trwa rozbudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

ZTM zintensyfikował prace związane z rozbudową Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. W ostatnich kilku tygodniach uruchomiono 30 nowych tablic. Ponadto trwają odbiory techniczne i montaż kolejnych urządzeń.

Rozbudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w ostatnich tygodniach 2020 r. znacznie przyspieszyła. Wykonawca systemu prowadzi liczne prace związane z posadowieniem urządzeń w terenie. Na przełomie listopada i grudnia uruchomionych zostało 30 nowych tablic, co sprawiło, że tablic postawionych w ramach projektu SDIP II jest już 169. Dzięki temu pasażerowie mogą korzystać w sumie z 250 urządzeń systemu SDIP I, SDIP II oraz zamontowanych na obszarze byłego MZKP.

Przed Świętami Bożego Narodzenia wykonawca systemu zgłosił do odbiorów partię kolejnych 60 tablic, które zostały zamontowane na przystankach zarówno tramwajowych jak i autobusowych. Warto wskazać, że w ramach tego etapu projektu zamontowane zostały pierwsze tablice na terenie Gierałtowic, Knurowa, Psar i Świętochłowic. Trwają procedury odbiorowe polegające na sprawdzeniu dokumentacji technicznej, prawidłowości posadowienia urządzeń oraz właściwego działania tablic. Odbiory te mają na celu oddanie pasażerom w pełni sprawnego narzędzia, prezentującego rzeczywisty czas odjazdu pojazdu. Planowany termin uruchomienia tablic posadowionych w ramach tej partii to koniec stycznia 2021 r.

Trwające procedury odbiorowe nie spowalniają tempa prac terenowych. Wykonawca przystąpił do montażu kolejnych 30 urządzeń. Co warte podkreślenia, w ramach tej partii tablice pojawią się między innymi w Tychach i Pilchowicach, gdzie aktualnie pasażerowie nie mogą korzystać z tego typu urządzeń.

W grudniu minionego roku do systemu włączone zostały również tablice należące do podmiotu zewnętrznego. Urządzenia zamontowane przez Miasto Katowice pobierają dane z systemu ZTM. Jest to 12 tablic zlokalizowanych w obrębie przystanku Zawodzie Centrum Przesiadkowe oraz 6 tablic na przystanku Brynów Centrum Przesiadkowe.

Powyższe działania mają na celu podniesienie standardu obsługi pasażerów, usprawnienie dostępu do bieżących informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz zapewnie bezpieczeństwa, na co wpływ mają kamery montowane wraz z nowymi tablicami.

Fot. ZTM Metropolia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *