Podróże inne jak dotąd

  • W tym roku podróżowanie, choćby koleją, w okresie świąteczno-noworocznym jest zupełnie inne niż w latach ubiegłych. Zaistniała sytuacja i zaostrzonym reżim sanitarny w związku z epidemią sprawia, że korzystanie z kolei odbywa się w nieznanej nam dotąd, bardzo obostrzonej formie. Niemniej rozkład jazdy funkcjonuje praktycznie w swojej podstawowej wersji bo są tacy, którzy w tym okresie przemieszczać się jednak muszą.

– W związku z epidemią koronawirusa, na stacjach i przystankach, dworcach i w przejściach podziemnych należy zachować dystans oraz zasłaniać usta i nos. Dla bezpieczeństwa podróżnych i pracowników w pociągach obowiązują limity pasażerów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na pokładach pociągów PKP Intercity zajętych może być maksymalnie 50% wszystkich miejsc siedzących. Podróżni zobowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas podróży, obowiązuje także  rezerwacja miejsc we wszystkich pociągach przewoźnika. Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu – przypomina PKP PLK

Warto baczniej niż do tej pory, jeszcze przed wybraniem się w podróż, dokładnie ją przeanalizować. Sprawdzić godziny połączeń, ewentualnych przesiadek i najlepiej kupić bilet na interesujące nas połączenie. Wszystko by zminimalizować czas przebywania np. na dworcu i oczekiwania na pociąg. Dzisiaj wszystkie dane dotyczące podróży koleją są dostępne w sieci a nawet, dla najbardziej dociekliwych, zestawienia pociągów, z których można się dowiedzieć, gdzie szukać naszego wagonu, w którym została przydzielona nam rezerwacja.

Warto pamiętać także, że jeśli przyjdzie nam korzystać z usług dwóch, czy nawet więcej, różnych przewoźników to warto sprawdzić zasady panujące u każdego z nich. Zasady korzystania z transportu zbiorowego są ustalone centralnie, co nie znaczy, że jakaś spółka przewozowa nie dorzuci dodatkowo jeszcze coś „od siebie”, co jest wynikiem choćby specyfikacji regionu czy linii, na której ta świadczy swoje usługi. Trudno dzisiaj nawet prorokować, bo przecież nie chodzi tu tylko o korzystanie z transportu publicznego, do kiedy będziemy musieli funkcjonować w tak niezwykłej sytuacji. I chodzi o to, by do czasu powrotu normalnych warunków w dalszym ciągu funkcjonowała opinia (nie wszystkim pasująca), że transport zbiorowy jest bezpieczną forma przemieszczania się podczas epidemii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *