MZK Bielsko-Biała testuje nowe kasowniki

Od 1 grudnia w bielskich autobusach linii nr 1 realizowany jest pilotażowy program, który pozwala pasażerom korzystać z bezgotówkowej płatności za przejazd. Każdy pojazd kursujący na tej linii jest wyposażony w jeden nowy kasownik.

O szczegółach przedsięwzięcia na specjalnej konferencji prasowej w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego mówili 1 grudnia zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński i prezes MZK Hubert Maślanka.
– Bardzo nam zależy, żeby dystrybucja biletów w Bielsku-Białej się rozwinęła. Aby była bardziej zdywersyfikowana, żeby pasażerowie mieli różnicowane kanały i takie, które będą wychodziły naprzeciw ich oczekiwaniom. Prezentujemy model funkcjonujący już w niektórych miastach. Rozpoczynamy testy. Nie jest to jeszcze przesądzone, że takie urządzenia w naszych autobusach będą. Jeżeli jednak okaże się, że jest zainteresowanie ze strony pasażerów, a przede wszystkim, że to rozwiązanie jest chętnie używane, to na pewno będziemy chcieli wdrożyć je w sposób kompleksowy
– mówił Hubert Maślanka.

Kasowniki firmy Mera Systemy Sp. z o.o. pozwalają pasażerom na zakup biletu w autobusie i zapłacenie za niego kartą, telefonem bądź zegarkiem. Ceny są takie same jak w biletomatach czy kasach biletowych. Obsługa urządzeń nie jest skomplikowana. Podróżni na ekranie dotykowym najpierw wybierają rodzaj biletu – normalny, ulgowy lub opłatę za przewóz bagażu – i liczbę biletów, następnie naciskają przycisk kupuję. Kolejny krok to płatność zbliżeniowa przy pomocy wymienionych wyżej środków płatniczych. Całą operację kończy komunikat płatność zaakceptowana. Kasownik nie drukuje biletów, mają one formę wirtualną. Podczas kontroli wystarczy zbliżyć kartę, telefon lub zegarek do czytnika kontrolerskiego. Co ważne, kontroler nie ma dostępu do danych zapisanych na nośniku, który został użyty do zapłaty. Urządzenie uniemożliwia także ponowne pobranie opłaty – nie ma więc obawy, że pieniądze za przejazd zostaną ściągnięte dwukrotnie.

Oprócz nowych kasowników na linii nr 1 nadal będą honorowane bilety papierowe, a autobusy będą wyposażone w tradycyjne kasowniki. Korzystanie z testowanych urządzeń będzie więc jedną z opcji do wyboru, a nie obowiązkiem.
Mimo to zachęcamy do ich używania. Półroczne testy pomogą nam podjąć decyzję, dotyczącą przyszłych inwestycji w tym zakresie. Dlatego opinia pasażerów jest dla nas bardzo ważna – dodaje prezes MZK.

Fot. UM Bielsko-Biała

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *