Nasz nowy rozkład według PKP Intercity

  • PKP Intercity poinformowało o nowościach dla mieszkańców naszego regionu, jakie znajdą się w ofercie przewoźnika w kolejnym rozkładzie jazdy pociągów, który wejdzie w życie 13 grudnia. O kilku rozwiązaniach już pisaliśmy na naszych łamach. O innych nie. Ponieważ komunikat naszego narodowego przewoźnika jest bardzo obszerny to podzielimy go na dwie części. Dzisiaj o nowościach w ofercie dla Katowic i obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jutro Częstochowa i Bielsko-Biała…

Jedną z najważniejszych nowinek jest to, że mieszkańcy Katowic zyskają codzienne połączenie z Berlinem. Jadący z Krakowa przez Opole i Wrocław pociąg IC Wawel zapewni dojazd do stolicy Niemiec w ciągu około 6 godzin. To tylko jedno z nowych połączeń między Katowicami a Krakowem, których zamiast 8 będzie aż 19. Lepsze skomunikowanie Śląska z Małopolską będzie możliwe dzięki wykorzystaniu pierwszych efektów dobiegającej końca modernizacji linii E30. Skróci się także czas przejazdu między Katowicami a Krakowem – pociągi będą pokonywać tę trasę w czasie 57-70 minut.

PKP Intercity wydłuży też do Krakowa relację pociągów IC Piast i TLK Artus, które do tej pory kursowały, odpowiednio, na trasach Gdynia – Wrocław i Gdynia – Katowice. Do stolicy Małopolski pojedzie także nowy pociąg TLK Sudety , który w druga stronę od Katowic zapewni połączenie do południowej części województw opolskiego (Nysa) i dolnośląskiego (Dzierżoniów, Świdnica, Jelenia Góra). Mieszkańcom Katowic dojazd do Krakowa ułatwi również skład IC Ślązak , który będzie miał wydłużoną dotychczasową relację Poznań – Katowice aż do Przemyśl. Przez Katowice skierowany zostanie także nocny pociąg IC Lwów Express relacji Wrocław – Lwów. Nowy rozkład przyniesie także zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Wrocławiem z 12 do 16.

Także do Rzeszowa będzie więcej połączeń. Dodatkowo, skróci się czas przejazdu na trasie Katowice – Rzeszów z około 4 godzin do nawet 2 godzin i 52 minut w przypadku najszybszego pociągu. W nowym rozkładzie mieszkańcy regionu zyskają nowe możliwości dojazdu nad morze. Nowy pociąg IC Chełmoński zapewni dojazd do Świnoujścia, a w drugim kierunku do Krakowa. Przez Katowice zacznie jeździć pociąg IC Osterwa łączący Szczecin i Kraków. Dodatkową możliwość dojazdu do Trójmiasta i Warszawy stworzy kolejne połączenie Express InterCity Premium. Zmieni się trasa składu IC Hetman , który zacznie jeździć przez Katowice i zapewni dodatkowe połączenie z Lublinem i Zamościem. Pociąg TLK Roztocze w nowym rozkładzie jazdy zapewni Katowicom połączenie z Chełmem i Bohuminem. W wakacje będzie prowadzić grupę wagonów z i do Zamościa.

W nowym rozkładzie PKP intercity zaplanowało także kilka nowych pociągów, których początek kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. 10 stycznia 2021 roku mieszkańcy Katowic i Częstochowy zyskają połączenie do Płocka dzięki nowemu składowi TLK Chemik relacji Katowice – Płock przez Łódź. Pociąg TLK Kormoran pojedzie w nowej relacji Polanica Zdrój – Olsztyn i zapewni tym samym codzienne połączenie Katowic oraz Częstochowy z Kotliną Kłodzką, Warszawą i Olsztynem.

Zmieniona zostanie relacja pociągu Matejko – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska- Białej, skład ten kursować będzie do Szczecina przez Wrocław w zmienionej kategorii na IC. Zmienią się godziny kursowania pociągu TLK Galicja, ponieważ w Ostrawie zapewnione zostanie połączenie przesiadkowe do Pragi przy jednoczesnym zachowaniu skomunikowania w Przemyślu na pociąg do Kijowa.

Fot. PKP Intercity

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *