Nowe wiadukty na CMK

  • Dwa nowe wiadukty drogowe powstaną w województwie łódzkim nad Centralną Magistrala Kolejową. PKP PLK przeznaczyły na inwestycję ponad 57 mln zł netto ze środków budżetowych. Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań na CMK przygotowuje linię do przejazdu pociągów z prędkością do 250 km/h.

W województwie łódzkim nad Centralną Magistralą Kolejową budowane są dwa wiadukty w Zachorzowie Kolonii i Radwanie. Wiadukty zastąpią przejazdy w poziomie torów. Na każdym wiadukcie będą dwie 3 m jezdnie, ścieżki dla pieszych i rowerzystów.

W Zachorzowie Kolonii ponad stumetrowa stalowa konstrukcja wiaduktu jest już zamontowana nad linią kolejową. Specjalny dźwig umieścił ją na żelbetowych podporach. Płyta została wypełniona betonem. Równocześnie budowane są nasypy i drogi do wiaduktu, który zaplanowano 10 m nad torami. Obiekt o długości 134 m ułatwi komunikację na drodze gminnej Zachorzów – Węglany. W Radwanie gotowe są cztery betonowe podpory wiaduktu. Prace koncentrują się na przyczółkach. W listopadzie rozpocznie się montaż stalowej konstrukcji nad torami. Obiekt, na drodze powiatowej Wielka Wola – Sędów, będzie miał 141 m długości.

Zakończenie prac planowane jest latem 2021 r. Wiadukty są elementem większego projektu ze środków budżetowych pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II”. Prace w Zachorzowie Kolonii o wartości 25,6 mln zł realizuje „INTOP Warszawa” Sp. z o.o. Za budowę w Radwanie o wartości 31,9 mln zł odpowiada konsorcjum: Lider konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych Sp. z o. o., partner konsorcjum Polwar S.A.

Na koniec 2023 roku, po wykonaniu wszystkich zaplanowanych prac na Centralnej Magistrali Kolejowej oraz uruchomieniu systemu GSM-R oraz systemu ETCS poziom 2, na linii CMK planowane jest kursowanie pociągów z prędkością do 250 km/h. CMK zapewnia połączenia między Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem.

Fot. PKP PLK

One comment

  1. A kiedy budowa nowych tuneli drogowych na LK 131 na ulicy:
    1. Anieli Krzywoń,
    2. Świętego Wojciecha,
    3. Jana Zejera.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *