Prawie 100 zmian na liniach ZTM

  • Jak poinformował Zarząd Transportu Metropolitalnego, od poniedziałku wprowadzonych zostanie szereg zmian w komunikacji miejskiej w naszym regionie. Zakładają one zawieszenie połączeń szkolnych oraz obowiązywanie na wielu liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych. Modyfikacje zaplanowano także w komunikacji tramwajowej. Wszystko za sprawą wprowadzonych przez rząd nowych obostrzeń, które znacząco wpłynęły na mobilność mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zapowiadane zmiany będą wdrażane od początku przyszłego tygodnia. Tym samym, ZTM kolejny raz dynamicznie reaguje na wprowadzane przez rząd rozwiązania i wprowadza liczne, tymczasowe modyfikacje w rozkładach jazdy. Przedstawiciele organizatora transportu wskazują, że jest to niezbędne, bo ostatnie obostrzenia znacząco wpływają na frekwencję pasażerów na poszczególnych trasach. Pierwszych zmian, już 9 listopada, muszą spodziewać się pasażerowie komunikacji autobusowej. To wprowadzenie korekt na prawie 100 liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych oraz zawieszenie ok. 20 linii, których głównym zadaniem jest dowóz dzieci i młodzieży do szkół. Trasy tych linii, a także innych, którym również ZTM modyfikuje rozkłady, przebiegają przez każdą część Metropolii. Modyfikacje rozkładów jazdy w ruchu tramwajów zostaną wprowadzone 12 listopada. Na niektórych liniach, podobnie jak w przypadku autobusów, zostanie wprowadzony rozkład jazdy roboczy nieszkolny, a na innych zaczną obowiązywać rozkłady przewidujące zmniejszoną liczbę połączeń.

W związku z pandemią i zmieniającymi się rządowymi obostrzeniami liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej na poszczególnych liniach stale ulega dynamicznym zmianom. Od początku marca ZTM przeprojektował ponad 860 rozkładów jazdy. Od pierwszych dni pandemii codziennie ZTM staje przed sporym wyzwaniem. Od czasu pierwszego lockdownu znacząco spadła liczba podróżnych. Organizator transportu po pierwsze, kładzie bardzo duży nacisk na zorganizowanie bezpiecznej komunikacji miejskiej. Po drugie, mając na uwadze ograniczone zasoby kadrowo-taborowe przewoźników oraz budżety gmin, tak planuje przewozy, aby w tych trudnych czasach maksymalnie były one dostosowane do frekwencji na poszczególnych liniach – poinformował organizator

ZTM jednocześnie przypomina, że w komunikacji miejskiej cały czas obowiązują wprowadzone wcześniej zasady. Ich celem jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obsłudze podróżnych. W trosce o pasażerów m.in. zalecono codzienną, dokładną dezynfekcję wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów, a pracownicy organizatora transportu regularnie prowadzą kontrole w tym zakresie. Ponadto zalecono, aby kierujący otwierali drzwi pojazdów na każdym przystanku tak, aby nie trzeba było dotykać przycisków. W zakresie infrastruktury ZTM zdecydował m.in. o dodatkowym czyszczeniu automatów biletowych.

Dlatego organizator transportu apeluje do wszystkich pasażerów o to, aby planowali podróż z wyprzedzeniem i aby nie wychodzili na przystanek nie sprawdziwszy wcześniej godziny odjazdu na naszej stronie internetowej. ZTM przypomina również, że szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian są i będą publikowane na stronie internetowej www.metropoliaztm.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *