W Gołonogu powstanie wiadukt

  • Wiadukt kolejowy zwiększy bezpieczeństwo na skrzyżowaniu torów i drogi w Dąbrowie Górniczej, w dzielnicy Gołonóg. To drugi w tym mieście taki obiekt mający usprawnić komunikację. Budowa możliwa jest dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych i miasta. Wartość prac to 55 mln zł przy planowanym wsparciu funduszy unijnych.

PKP PLK wraz z Gminą Dąbrowa Górnicza podpisały umowę z firmą Nowak-Mosty Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę wiaduktu kolejowego w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Wartość inwestycji to ok. 55 mln zł netto, w tym udział PLK to ponad 26 mln zł netto. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Termin zakończenia prac planowany jest na koniec 2022 roku.

– Dzięki Krajowemu Programowi Kolejowemu, polska kolej dla mieszkańców staje się coraz bardziej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna. Inwestycje na stacjach i przystankach zwiększają dostępność do kolei, ale także uwzględniają wzrost poziomu bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej m.in. dzięki budowie bezkolizyjnych skrzyżowań, takich jak w Dąbrowie Górniczej. Na inwestycje wykorzystujemy środki budżetowe oraz współfinansowanie z programów unijnych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowy wiadukt kolejowy zapewni bezpieczeństwo kierowcom i mieszkańcom Dąbrowy Górniczej obok przystanku Gołonóg, w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego. Pod wiaduktem będzie droga, ścieżka rowerowa i chodnik. Ponadto na przystanku Dąbrowa Górnicza Gołonóg będą dwa wyższe perony, które ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zostaną zamontowane wiaty, ławki i oświetlenie. Zarządca infrastruktury zbuduje również przejście podziemne łączące perony z budynkiem dworca i projektowanym centrum przesiadkowym. Przebudowane zostaną tory i sieć trakcyjna. Zostanie również zabezpieczony teren pod dodatkowe tory dla kolei aglomeracyjnej.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają liczbę bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych. Inwestycja w Dąbrowie Górniczej Gołonogu, to drugi nowy wiadukt kolejowy w mieście. Wykorzystujemy każdą możliwość, by na sieci kolejowej było jak najwięcej rozwiązań dogodnych dla kolei oraz miejscowości obok linii kolejowych – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W sierpniu PKP PLK podpisały umowę na projekt i budowę wiaduktu kolejowego również przy stacji Dąbrowa Górnicza. Prace już się rozpoczęły. W planach jest także budowa obiektów w Myszkowie i Żorach. Wiadukty w woj. śląskim są budowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.  Zadanie ma wartość ponad 300 mln zł i obejmuje budowę 23 wiaduktów w całej Polsce

Fot. PKP PLK

4 komentarze

    1. @E1

      Wynika z powyższego materiału, że przepust pod torami będzie otwarty. W sumie takie rozwiązanie powinno chyba przyspieszyć prace. Na razie, po zamknięciu jednego toru pomiędzy Ząbkowicami a Ksawerą żadnej aktywności nie zaobserwowałem.

  1. Legionowo, Swarzędz, Rembertów – tu powstają podobne obiekty, cena każdego z nich sięga połowy kwoty z DG. To miejscówka na uboczu, nie ma tam wielkich prac do zrobienia, 55 mln? Cena z kosmosu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *