Parowóz w Kolejach Śląskich

  • W ten weekend po torach województwa śląskiego będzie jeździł specjalny skład ciągnięty przez parowóz Ol49-59. Pociąg każdorazowo ruszać będzie ze stacji Katowice i odwiedzi między innymi: Tychy, Bielsko – Białą, Bytom, Gliwice, Mikołów, Rybnik i Mysłowice.

Specjalne przejazdy nazwane „Pełną parą do przyszłości” odbywają się dziś i jutro. Wszyscy zainteresowani wydarzeniem musieli wcześniej zgłosić swój akces, bo zostało ono objęte całkowitą rezerwacją miejsc. Na portalach społecznościowych Kolei Śląskich został opublikowany link do rejestracji online w systemie 1+ 1 (jedna osoba + 1 osoba towarzysząca ). Rezerwacje są wymieniane na okolicznościowy bilet, który jest do odbioru w holu głównym Dworca Kolejowego w Katowicach.

Wśród atrakcji, oprócz przejazdów zabytkowym skaldem, będzie można obserwować również wodowanie parowozu OL49-59, rezydującego na stałe w Parowozowni w Wolsztynie. To bardzo specyficzny i dawno nie widziany na śląskich torach proces napełniania tendra wodą. Zapas wody wystarczy na przejechanie około 130 kilometrów. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia kotłowego do wody dodaję się sodę kaustyczną .

– Kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa są priorytetem dla Kolei Śląskich. Każdy podróżny będzie zobowiązany do przestrzegania przepisów sanitarnych oraz regulaminu podróży. Wszyscy uczestnicy wydarzenia będą musieli pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego. Przed wejściem do pociągu każdemu pasażerowi zostanie zmierzona temperatura ciała, a na pokładzie pociągu każdy będzie miał obowiązek zasłaniania ust i nosa – informuje przewoźnik.

Fot. Adam Otrząsek, Tymoteusz Muszala

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *