Darłowo po sezonie? Czemu nie…

  • Chociaż jest już trochę po wakacjach to warto do nich wrócić na chwilę bo w podróżach koleją nad Bałtyk najpopularniejsze dla osób rozpoczynających podróż w Katowicach lub innych stacjach Śląska i Zagłębia są te kierunki, do których docierają bezpośrednie połączenia. To od zawsze Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Łeba i miejscowości położone na Mierzei Helskiej. Do tego zestawu doszło kilka lat temu Mielno, do którego wakacyjne połączenia reaktywowano po kilkunastoletniej przerwie, a które w Koszalinie skomunikowane są prawie z każdym połączeniem dalekobieżnym. Chyba najmniej popularne są podróże koleją do Darłowa, a i tam pociągi docierają znów przez cały rok i właśnie stąd nasza zachęta czy sugestia by rozważyć podróż do tego ośrodka np. jesienią.

Do Darłowa dociera od 1878 roku prawie 20-kilometrowa linia ze Sławna położonego w połowie drogi między Koszalinem a Słupskiem. To linia spalinowa, na której w okresie PRL-u utrzymywano około dziesięciu par pociągów, których zadaniem było dowożenie podróżnych do pociągów kursujących wzdłuż Wybrzeża z Gdańska do Szczecina. Tak było do końca lat osiemdziesiątych. O ile w rozkładzie jazdy 1989/90 pociąg ze Sławna do Darłowa jechał 34 minuty, to w rozkładzie jazdy 1990/91 była to już aż godzina i dwie minuty. Jednocześnie liczba par pociągów zmalała do czterech. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zamiast pociągów szybko wprowadzono zastępczą komunikację autobusową, a potem ruch zawieszono całkowicie. Lekarstwem okazało się… NATO. Kiedy Polska stawała się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, Darłowo typowano na jedną z siedzib jego wojsk. Wyremontowano tory, ale potem okazało się, że wejście do portu jest zbyt wąskie i z planów nic nie wyszło. Cały czas w Darłowie, a konkretnie w Darłówku stacjonuje Wojsko Polskie. Dzięki remontowi w 2005 roku województwo zachodniopomorskie reaktywowało połączenia Sławno-Darłowo, które na nowo zlikwidowano jednak w 2011 roku, a potem na nowo otwarto w 2017 roku. Obecnie pociągi kursują przez cały rok.

Z Katowic do Sławna dociera pociąg „Gwarek” – w wakacje relacji Katowice-Ustka, aktualnie Katowice-Słupsk. Na klimatycznej stacji w Sławnie, wyposażonej jeszcze w semafory kształtowe, mijają się dwa „Gwarki” – następuje także wymiana drużyn konduktorskich. Pociąg ten nie do końca jest skomunikowany z połączeniami do Darłowa, bo w obu kierunkach czekać trzeba było w te wakacje prawie godzinę, ale wiele osób taką właśnie podróż wybiera. Podczas naszej bytności w Darłowie połączenia ze Sławna obsługiwał szynobus SA103-008 w barwach województwa zachodniopomorskiego. Połączenie obsługiwała spółka Polregio. W aktualnie obowiązującym rozkładzie jazdy czas przejazdu ze Sławna do Darłowa to tylko 22 minuty. Po drodze pociąg zatrzymuje się na trzech przystankach: w Boleszewie, Nowym Jarosławiu i Sińczycy. I tam widać wsiadających i wysiadających, co nie może nie cieszyć. Połączeniu Sławno-Darłowo należy życzyć tylko powodzenia i… ziszczenia się planów wydłużenia kursów szynobusów po nieużywanej bocznicy jednostki wojskowej do Darłówka. Z Darłowa do Darłówka jest około dwóch kilometrów. Podjechać można busem. Oprócz wydłużenia kursów do Darłówka przydałoby się jeszcze dokończenie montażu sygnalizacji przejazdowej na dwóch przejazdach w Darłowie. Dziś oprócz maszynisty i kierownika pociągu jeździe jeszcze trzeci pracownik, który wysiada z szynobusu i wstrzymuje ruch samochodów, aby pociąg mógł przejechać dalej.

A propos busów – na uwagę zasługuje również dworzec autobusowy w Darłowie położony tuż przy dworcu kolejowym. To obiekt w klimacie PRL-owskim, jednak ze sporą liczbą kursów do okolicznych miejscowości obsługiwanych w większości dużymi autobusami z czytelnym i zrozumiałym rozkładem jazdy. Oby tak jak w okolicach Darłowa komunikacja funkcjonowała w każdym miasteczku.

2 komentarze

  1. To budujący przykład reaktywowanej linii kolejowej do atrakcyjnej nadmorskiej miejscowości turystycznej. Należy życzyć, żeby pociągi na tej linii dojeżdżały do Darłówka, to zwiększyłoby jeszcze jej atrakcyjność.

  2. Wybrzeże to nie region geograficzny Polski i nie trzeba pisać tego dużą literą. Regionem geograficznym jest Pomorze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *