Raciborski dworzec zmieni oblicze

Dworzec kolejowy w Raciborzu za kilka lat - wizualizacja
Dworzec kolejowy w Raciborzu za kilka lat?

Jak informowaliśmy kilka dni temu, po ciężkich bojach władz Raciborza, w końcu udało się przekonać PKP S.A. do modernizacji raciborskiego dworca, który od dawna swym wyglądem straszy mieszkańców i przyjezdnych. Polskie Koleje Państwowe pierwotnie chciały sprzedać nieruchomość, jednak budynek dworcowy pozostanie jednak w rękach obecnego właściciela i zostanie przebudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami europejskimi.


Racibórz to niezbyt duże miasto, jednak bardzo urokliwe. Niestety, dworzec kolejowy jest obecnie czarną plamą na jego mapie. Mnie, jako rodowitego Raciborzanina cieszy fakt, że po długich bojach udało się w końcu znaleźć porozumienie, które pozwoli na modernizację tego, nie ukrywajmy, brzydkiego obiektu.

O to jak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Raciborzu za kilkanaście miesięcy spytaliśmy w Urzędzie Miasta.

Modernizacja dworca zostanie przeprowadzona w wariancie III, co oznacza wyburzenie bocznych skrzydeł i pozostawienie części środkowej przy pełnej modernizacji obu kondygnacji. Parter zostanie zagospodarowany komercyjnie, a piętro gmina zagospodaruje pod cele publiczne – wyjaśnia Dominika Pannek – Riemer, Podinspektor w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami, UM Racibórz

Kiedy należy spodziewać się ogłoszenia przetargu, a przede wszystkim efektu końcowego w postaci zmodernizowanego dworca?

W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wyłonienie projektanta oraz projektowanie, natomiast realizacja inwestycji przewidywana jest do końca 2017 roku – dodaje Pani Podinspektor.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *