ZTM obchodzi Tydzień Zrównoważonego Transportu

  • Blisko 50 krajów z całego świata, ponad 2400 miast i wspólne cele – zachęcanie do korzystania z komunikacji miejskiej oraz kształtowanie ekologicznych postaw wśród użytkowników transportu. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to coroczna kampania organizowana przez Komisję Europejską, trwająca już od ponad 15 lat. Zarząd Transportu Metropolitalnego po raz drugi dołącza do tej akcji, która w tym roku – ze względu na pandemię koronawirusa – przybrała nieco inną formę.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem wzrostu emisji dwutlenku węgla, a także zatorów komunikacyjnych, które w zdecydowany sposób wpływają na pogorszenie stanu środowiska. Chodzi o to, aby zachęcić jak największą liczbę osób do korzystania z alternatywnych możliwości przemieszczania się, m.in. przy wykorzystaniu transportu publicznego, a także o tworzenie miast bardziej przyjaznych mieszkańcom. To przede wszystkim czas, licznych dyskusji na temat różnych aspektów mobilności, jakości powietrza oraz promocji komunikacji miejskiej.

ZTM w trakcie ETZT zaprezentował swoje działania oraz plany w ramach walki o czyste środowisko. To, na przykład autobusy zasilane gazem oraz prądem kupowane przez operatorów operatorów. W zeszłym roku rozwinięto sieć trolejbusową poprzez wydłużenie jednej z tras oraz stworzenie nowej linii. We współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie oraz miastami Metropolii planowany jest także rozwój sieci tramwajowej, m.in. w Katowicach oraz Sosnowcu. Na ulicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawia się coraz więcej ekologicznych pojazdów spełniających normę EURO6, które gwarantują niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Oprócz tego dzięki specjalnym aplikacjom pasażerowie już nie muszą kupować tradycyjnych papierowych biletów.

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w wydaniu ZTM odbywa się w nieco innej niż dotychczas formie. Część atrakcji dostępna jest w świecie wirtualnym. ZTM odwiedza pasażerów i miłośników w ich domach, na ekranach komputerów. Przygotowano 4 filmy, które opowiadają o ZTM jako o jednym z największych organizatorów komunikacji miejskiej w Polsce. Pierwszy materiał wideo został już opublikowany na profilu ZTM na Facebooku. Prezentuje on podstawowe informacje o metropolitalnym organizatorze transportu, wskazuje m.in. ilu jest pasażerów, ile pojazdów oraz na jakim obszarze działa.

W ramach akcji podejmowane są również inne działania. W wybranych punktach 7 miast na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawiają się specjalne stoiska, stworzone z myślą o pasażerach i wszystkich miłośnikach transportu. Na miejscu są pracownicy ZTM i GZM, którzy z przyjemnością odpowiadają na wszystkie pytania związane z transportem publicznym. W każdym punkcie jest również mobilna stacja serwisu rowerów, w której każdy mieszkaniec może skorzystać nieodpłatnie z pomocy specjalistów, którzy zajmują się między innymi kontrolą stanu technicznego roweru, smarowaniem łańcucha, regulacją hamulców, regulacją przerzutek. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy. Spotkania odbywają się codziennie od 16 do 22 września w godzinach 15:00-19:00.  Dzisiaj, na przykład, ludzie z ZTM będą w Katowicach na placu przed Dworcem PKP a jutro w Bytomiu przy ul. Dworcowej (22 września)

22 września to ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji każdy zainteresowany będzie mógł jutro bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej ZTM. Wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny.

Fot. Zarząd Transportu Metropolitalnego

3 komentarze

  1. Dzię jest 24.09.2020 i dalej jest treść: »na przykład autobusy zasilane gazem oraz prądem kupowane przez operatorów operatorów« – co to może znaczyć: operator operatorów???

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *