Pogoria zapada w sen

  • Kończy się sezon letni, to praktycznie kończy się też i możliwość korzystania z przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. To już coroczna praktyka w przypadku tego „sezonowego” miejsca postoju pociągów regionalnych.

Zasadą jest, że każdego lata, czyli przekładając na język rozkładu jazdy pociągów, od korekty czerwcowej do korekty wrześniowej, kilkanaście pociągów linii Kolei Śląskich obsługujących linię S1 zatrzymuje się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. Dziennie to ponad 20 kursów w obie strony. Powiedzieć, że przystanek jest umiejscowiony nad popularnym kąpieliskiem to trochę przesada ale na pewno kolej jest w tym czasie dobrym środkiem transportu by dostać się w ten urokliwy i mający rekreacyjny charakter fragment Dąbrowy Górniczej.

Sezon wakacyjny już minął, korekta wrześniowa ( w tym orku okazała się być sierpniową już wprowadzona,) więc wraz z tym faktem niemal całkowicie zniknęły postoje pociągów na przystanku Pogoria. Co ciekawe, każdego dnia można tam aktualnie dojechać zarówno z kierunku Gliwic jak i Częstochowy. Na miejscu oba połączenia są po godzinie 10 (od Gliwic pociąg nr 40616, od Częstochowy nr 40663). Nie co inaczej jest po południu. W kierunku Gliwic do dyspozycji mamy pociąg nr 40677, z godziną odjazdu o 16.08., natomiast udając się pod Jasną Górę możemy skorzystać z pociągu nr 40628 odjeżdżający w dni robocze o 16.25, natomiast w weekendy i święta o 16.23.

Przypomnijmy, że przystanek Dąbrowa Górnicza Pogoria jest dostępny dla pasażerów KŚ od wakacji 2017 roku gdy po porozumieniu Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie i ówczesnych władz przewoźnika postanowiono zrobić kosmetykę nieczynnego od wielu lat przystanku, na tytle by zapewnić podstawowe warunki obsługi podróżnych. I tak trzy lata temu pociągi znów zaczęły się zatrzymywać w okresie letnim w pobliżu tego popularnego kąpieliska

One comment

  1. Zbyt wczesne zawieszenie tego przystanku. Powinno działać jeszcze we wrześniu. Dobra pogoda dopisuje, upały są prognozowane do przyszłego tygodnia. Niejeden mógłby się wybrać tam obecnie pociągiem, a pojedzie samochodem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *