Głosuj na „Pociąg do Kultury II”

  • – Chciałbym, aby projekt „Pociąg do Kultury” był kontynuowany w przyszłym roku. W tym celu zgłosiłem go do II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (na rok 2021), jako „Pociąg do Kultury II” – mówi Michał Nowak, animator kultury z Cieszyna, pomysłodawca pierwszej edycji akcji PdK.

Już od dzisiaj będzie można poprzeć pomysł drugiej edycji akcji Pociąg do Kultury i głosować na projekt, który został zgłoszony do II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (na rok 2021), jako „Pociąg do Kultury II” (Kod projektu: MBO-0090/W/20). W poprzedniej edycji zadanie „Pociąg do Kultury” zdobyło 1165 głosów, co umożliwiło jego realizację. Autorem projektu jest Michał Nowak z Cieszyna. Polega na obniżeniu kosztów przejazdów Kolejami Śląskimi na wydarzenia kulturalne o połowę.

– Pomysł z na „Pociąg do Kultury” wziął się z obserwacji popularności innych akcji typu „Industriada”, a później „Kolej na Muzea”. Pomysł miałem w głowie zanim pojawiła się informacja o tym, że województwo śląskie będzie realizowało Budżet Obywatelski. Chciałem odwrócić relacje oferowania zniżek (które zazwyczaj są oferowane na wybrane, raczej nieliczne miejsca), a jednocześnie chciałem umożliwić czy ułatwić dostęp do kultury dużej liczbie mieszkańców Śląska. Stąd pomysł na zniżkę na przejazdy – uzasadnia M. Nowak.

Jak działa Pociąg do Kultury”? Jest to zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego, dzięki któremu każda zainteresowana osoba może otrzymać bezpłatny bilet powrotny Kolei Śląskich z wydarzenia kulturalnego na które się wybierze do instytucji, która zgłosiła swój akces do programu. Ich wykaz znajduje się na stronie KŚ.. Wystarczy posiadać bilet na wydarzenie organizowane przez jedną z jednostek wymienionych poniżej w wersji elektronicznej lub papierowej oraz bilet na przejazd do miejscowości, w której wydarzenie jest organizowane.

Na ich podstawie w kasach biletowych Kolei Śląskich lub w pociągu zostanie wydany bezpłatny bilet powrotny. Relacja „z powrotem” musi odpowiadać relacji „tam”. Co ważne! Bezpłatne przejazdy pociągami ograniczone są relacjami niewybiegającymi poza obszar Województwa Śląskiego, tj. m.in. do Zakopanego – informują na swojej stronie Koleje Śląskie.

Fot. Silesia Info Transport, Koleje Śląskie

One comment

  1. Nie mam absolutni niec przeciwko takim akcjom — cwali się, że społecznikom się chce. Ale Pociąg do Kultury (Kulturzug) kursuje od kilku lat w relacji Berlin – Wrocław.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *