W Popowicach starych pojazdów czar…

Przejechać się starym, dobrym Ikarusem czy słynną konstalowską stodwójką? Skoro w tych trudnych dzisiejszych czasach nadarzyła się taka możliwość, to wybraliśmy się bez wahania. Choć trochę kilometrów trzeba było przejechać by z tego dobrodziejstwa skorzystać.

By skorzystać z możliwości przejechania się tymi pojazdami zmuszeni zostaliśmy (znaczy – sami chcieliśmy) do wyjazdu do Wrocławia, gdzie Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zorganizował Dni Otwarte Zajezdni Popowice. To obiekt, w którym rezydują ludzie z KSTM, którzy z mozołem odtwarzają kolejne zabytkowe pojazdy. To dzięki nim nadarzyła się okazja zwiedzenia centrum Wrocławia z pokładu tramwaju Konstal 102 czy autobusu Ikarus 280. Skorzystaliśmy z obu opcji…

Co można było podziwiać podczas imprzey? Nie sposób wymienić tu wszystkie atrakcje które nasze oczy i uszy (bo był też przewodnik) miały szanse podziwiać. Tak naprawdę to można było dotknąć niemal cała historię wrocławskiej komunikacji publicznej, której nota bene przypada właśnie 75. rocznica uruchomienia po wojnie. Najstarszy eksponat (lora wieżowa do naprawy trakcji) wywodzi się z 1892 roku . Łącznie sporo wagonów, tramwajów, pojazdów technicznych, które wykorzystywane były w służbie mieszkańcom przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Czyli były tramwaje typu N czy późniejsze konstrukcje z bliskiego nam chorzowskiego Konstalu.

„Oferta” autobusowa również ciekawa, łącznie ze sprowadzonym z Warszawy na gościnne występy Jelczem 272 MEX, którym również można było wykonać w roli pasażera objazd ulicami okalającymi zajezdnię. Pętla czasowa została domknięta jednym z najnowszych wrocławskich mercedesów, dzięki któremu można było obejrzeć jak bardzo zmieniła się komunikacja publiczna przez ostatnie 100 lat.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *