Rozpoczął się (wielki?) powrót

– Wyniki przewozowe za maj pokazują powrót pasażerów do kolei. W stosunku do kwietnia tego roku liczba pasażerów wzrosła o ponad 60%. Jeszcze większy wzrost miał miejsce w przypadku pracy przewozowej, która wzrosła o 81%. W przewozach towarowych w porównaniu z kwietniem 2020 r. wzrosła praca eksploatacyjna i przewozowa – czytamy w opublikowanym właśnie raporcie Urzędu Trans[portu Kolejowego.


Podawaliśmy praktycznie za każdym razem comiesięczne raporty Urzędu Transportu Kolejowego dotyczące ilości osób przewożonych w pociągach pasażerskim każdego roku, kwartału czy miesiąca. Epidemia koronowirusa sprawiła, że odstąpiliśmy na ten czas od prezentowania tych danych. Bo było to bez sensu. Niedogodności spowodowane przez czas kwarantanny dla przewoźników pasażerskich wykraczały znacznie poza tylko spadek ilości samych pasażerów. To masa innych problemów, z których wszyscy, szybciej lub wolniej, wychodzą teraz na przysłowiową prostą.

Wracamy do prezentacji raportów ale, póki co,  rezygnujemy z odnośników jak radzą sobie poszczególni przewoźnicy z wychodzeniem z kryzysu, jakiego nie tylko kolej chyba jeszcze nie doświadczyła. Bo to nie ma znaczenia. Liczą się tylko liczby. I to tylko te równające do poprzedniego miesiąca. A nie poprzedniego kwartału czy roku. Bo to niewymierne. I pocieszające jest to, że podróżni wracają do pociągów. Nie czas jeszcze na podsumowania kwarantanny ale należy podkreślić, ze można już wysnuć tezę, że w pociągi w czasie pandemii nie były jakimś wyjątkowo niebezpiecznym miejscem dla ludzi. I może temu, w maju, jak już zaczęto przywracać zawieszone połączenia, społeczeństwo dość chętnie wróciło do tej formy transportu. Owszem, do rezultatów sprzed marca tego roku jeszcze daleko ale wszystko wskazuje, że wszystko jest na dobrych torach jeśli chodzi o odbudowę potoków pasażerskich na kolei.

Sięgając ponownie do danych zaprezentowanych przez regulatora  – w maju 2020 r. przewieziono 9,8 mln pasażerów przy wykonanej pracy przewozowej ponad 510 milionów pasażerokilometrów. W pierwszych pięciu miesiącach roku podstawowe parametry przewozowe były niższe od analogicznego okresu roku ubiegłego. Łącznie w okresie styczeń – maj 2020 r. przewieziono blisko 90 milionów pasażerów. Stanowi to spadek o ponad 33%. Praca przewozowa w tym okresie wyniosła 5,2 miliarda pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna 62 mln pociągokilometrów. Oznacza to spadek o 39% wg pracy przewozowej i 10,4% wg pracy eksploatacyjnej.

– W porównaniu do roku ubiegłego wielu przewoźników skracało trasy lub całkowicie odwoływało pociągi, co było szczególnie widoczne w kwietniu i pierwszym tygodniu maja. Powodem była sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Obecnie przewoźnicy przywracają połączenia regionalne i dalekobieżne, stopniowo powracając do planowanego wykorzystania transportu kolejowego – wyjaśnia Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Wzrost wykorzystania kolei w podróżach dalekobieżnych przekłada się na średnią odległość podróży jednego pasażera, która wyniosła 52 km i była o prawie 6 km wyższa niż w kwietniu. Powrót połączeń widoczny jest w przypadku parametru pracy eksploatacyjnej, której wartość w porównaniu do kwietnia była wyższa o 7,5% (700 tysięcy pociagokilometrów).

One comment

  1. »Podawaliśmy praktycznie za każdym razem comiesięczne raporty Urzędu Transportu Kolejowego dotyczące ilości osób przewożonych w pociągach pasażerskim każdego roku, kwartału czy miesiąca. Epidemia koronowirusa sprawiła, że odstąpiliśmy na ten czas od prezentowania tych danych. Bo było to bez sensu. Niedogodności spowodowane przez czas kwarantanny dla przewoźników pasażerskich wykraczały znacznie poza tylko spadek ilości samych pasażerów.«

    Każdy a swoje zdanie. Ja też mam swoje. Ja natomiast uwazam, że byłoby ciekawe pokazac, ilu psażerów korzystało z komunikacji miejskich i KŚ przed epidemią, ilu korzystało w okresie od połowy marca d połowy maja, a ilu korzysta obecnie.

    No chyba, że liczby te nie maja być prezentowane z przyczyn poza-statystycznych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *