Zakopane znów czynne

W sobotę, po raz pierwszy po dłuższej przerwie, w trasę wyruszy Ornak czyli turystyczne połączenie Kolei Śląskich Katowice – Zakopane – Katowice.  Przez całe wakacje będziemy mogli z niego skorzystać w każdy weekend. PKP PLK informuje natomiast, że na szlaku prowadzącym pod Tatry właśnie zakończyła kolejny etap prac modernizacyjnych.


Od 26 czerwca wrócił ruch kolejowy na trasę Kraków – Zakopane. Prace na jednotorowej linii Chabówka – Zakopane oraz między Skawiną a Suchą Beskidzką zaplanowano tak, by podróże pociągiem były możliwe latem i zimą. Powstały nowe perony w Lasku i Nowym Targu,  Nowymi torami będziemy podróżować ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej (choć akurat Ornak tamtędy nie pojedzie) oraz między Sieniawą a Nowym Targiem i Szaflarami. Podróżni łatwiej wsiądą do pociągów z nowych peronów w Lasku i w Nowym Targu. Letnie podróże kolejową zakopianką ułatwi również dodatkowy przystanek Radziszów Centrum, który od grudnia zwiększył mieszkańcom dostęp do kolei.

– Podczas letnich wyjazdów na Podhale podróżni skorzystają także z efektów wcześniejszych prac. Do dyspozycji są wygodne stacje i przystanki: Rzozów, Radziszów, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów. Wyższy poziom bezpieczeństwa pasażerów pociągów oraz aut, zapewnia blisko 60 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką – informuje PKP PLK

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Po wakacjach prace będą kontynuowane na linii Chabówka-Zakopane. Rozpocznie się także realizacja trzeciego odcinka między Suchą Beskidzką a Chabówką.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *