Ruszyła nasza wąska perełka…

W miniony weekend weekend na szlak wyruszyły pociągi Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. To najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie – powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła tutejszemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów.


– W tym roku podróżnych czeka kilka nowości: większa liczba pociągów (trzy dziennie, a nie, jak dotąd, tylko dwa), bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży szkolnej do 16 roku życia, a w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca zainteresowanych historią i techniką kolejową po stacji Bytom Karb Wąskotorowy oprowadzi przewodnik – czytamy w komunikacie opublikowanym przez SGKW.

Pociągi kolei wąskotorowej kursują z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, a po drodze zatrzymują się, między innymi, na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu Rezerwatu Segiet, koło słynnej Zabytkowej Kopalni Srebra (wpisanej niedawno na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz przy Zalewie Nakło – Chechło. Przystanek początkowy kolei znajduje się na peronie wąskotorowym (peron V) dworca głównego w Bytomiu. Bilety w cenie 14 zł normalny oraz 7 zł ulgowy można nabyć u obsługi pociągu. Bagaż, w tym rowery i wózki dziecięce, przewożony jest bezpłatnie wagonie bagażowym.

My wczoraj nie zdecydowaliśmy się wsiąść do zabytkowego pociągu, bardziej skupiając się na oddaniu w postaci fotoreportażu uroków najstarszej kolei wąskotorowej na świecie. I chęci przekazania tego, że jest właśnie w naszym regionie i stanowi kolejną perełkę na śląskiej mapie turystycznej. Ale już niebawem, z pewnością, pojedziemy nią w siną dal…

Fot. Sandra Lis

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *