Racibórz stara się o lepszą kolej

W Raciborzu samorządy rozmawiały o wspólnym udziale w programie Kolej+. Celem jest wznowienie pasażerskich połączeń kolejowych na odcinku Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie. Włodarze Raciborza trzymają również rękę na pulsie jeśli chodzi o przebudowę głównego dworca kolejowego w mieście. Wszystko po to, żeby wykorzystać szansę na pozyskanie środków do sfinansowania inwestycji torowych w regionie i aby inne inwestycje kolejowe były realizowane terminowo.


W środę, 24 czerwca w raciborskim magistracie odbyło się spotkanie w sprawie pozyskania środków z programu Kolej+. Na zaproszenie wiceprezydenta Michała Fity gościli tutaj wicemarszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza, starosta głubczycki Piotr Soczyński oraz dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Remigiusz Widera. Samorządowcy razem z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym usiedli do rozmów w sprawie ubiegania się o finansowe wsparcie na odnowienie i zelektryfikowanie linii kolejowych 177, 294 i 194 i przywrócenie ruchu kolejowego na trasie Racibórz-Głubczyce-Racławice Śląskie.

To kolejne po spotkaniu samorządowców regionu raciborsko-głubczyckiego działanie, którego celem jest przywrócenie wspomnianych połączeń kolejowych. Samorządy mają czas do 26 sierpnia na zgłoszenie projektu do programu Kolej Plus. Wspólnym udziałem w projekcie zainteresowane są samorządy wszystkich szczebli: województwa opolskie i śląskie, powiaty głubczycki, prudnicki, raciborski, a także gminy: Racibórz, Baborów, Głogówek, Głubczyce, Kietrz oraz Pietrowice Wielkie.

Aby wnioskować o wsparcie konieczne jest wyłonienie lidera projektu. Każdy z partnerów musi też uzyskać zgodę swojej rady gminy/powiatu/sejmiku na przystąpienie do Programu KOLEJ+ i na zawarcie umowy o partnerstwie.

Tego samego dnia w Raciborzu przeprowadzono ciąg dalszy uzgodnień w sprawie projektu raciborskiego dworca PKP. To było już drugie spotkanie w tym miesiącu z dyrekcją oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach PKP S.A. w sprawie przebudowy raciborskiego dworca. W rozmowach udział wzięła dodatkowo projektant przebudowy oraz przedstawiciele spółek kolejowych. Zakończenie prac projektowych i ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych ma nastąpić do końca pierwszej połowy 2021 roku.

PKP prowadzi z miastem uzgodnienia projektu, w zakresie szczegółowych rozwiązań jakie będą miały zastosowanie w modernizowanym budynku dworca. Gmina ze swojej strony jeszcze w ubiegłym roku wyraziła wolę wynajmu części powierzchni nowego budynku. To ponad 700 m2, które trzeba w sposób przemyślany zagospodarować.

Zakończenie modernizacji dworca i udostępnienie budynku podróżnym po przebudowie planowane jest w 2023 r.

2 komentarze

  1. Istotnie bardzo dobra wiadomość przypominająca też o głupocie poprzednich decydentów, którzy zaorali linię do Karniowa. Połączenia Racibórz — Karniów by były jak znalazł w obliczu tak wzmożonej wymiany ludzkiej między Polską a Czechami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *