Małopolskie Elfy 2 składają się

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprezentował zdjęcia budy Elfa 2 w barwach Kolei Małopolskich. Gotowe pociągi mają wyjechać na tory w 2021 roku. Aktualnie realizowane jest zamówienie na cztery nowoczesne pojazdy, współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.


Projekt kosztuje około 109 mln zł. Za wykonanie nowego taboru odpowiada PESA Bydgoszcz S.A. Pierwszy nowy Elf2 dla Kolei Małopolskich przeszedł etap lakierowania. Naniesiono na nim malaturę wewnętrzną i zewnętrzną. Cały proces produkcji jest kontrolowany przez inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego. Pierwszy pociąg będzie gotowy we wrześniu tego roku, a następnie zostanie przekazany do badań homologacyjnych.

Za realizację całego projektu odpowiada Biuro Inwestycji Strategicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, które w lutym 2020 roku zakończyło etap wszystkich uzgodnień technicznych i kolorystycznych dla nowego taboru. Fotele do pociągów zostały wybrane przy udziale mieszkańców Małopolski, w szczególności uczniów Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie. Gotowe pociągi wyjadą na małopolskie tory w 2021 roku.

W Elfach drugiej generacji pojawią się m.in. winda automatyczna i rozkładana rampa umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej zdolności poruszania się, przewijak dla niemowląt, pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu. W każdym pociągu zostaną zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *