Nabór wniosków do Programu Kolej+ rozpoczęty

26 maja 2020 r. minister infrastruktury poinformował o rozpoczęciu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA naboru wniosków od samorządów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Dzięki realizacji Programu możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Zwiększy się atrakcyjność i możliwość rozwoju gospodarczego mniejszych regionów.


Głównym celem Programu Kolej Plus jest połączenie miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi i rozbudowa infrastruktury kolejowej. Program ma eliminować wykluczenie komunikacyjne poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Realizacja Kolei Plus wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski.

Program skierowany jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Program zakłada realizację inwestycji liniowych, tj. modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.

Warunki naboru
Ogłoszony przez PKP PLK nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym – przez okres 90 dni – przyjmowane będą od jednostek samorządu terytorialnego w formie formularza, zgłoszenia projektu, pomysły inwestycyjne. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Możliwości powrotu i rozwoju kolejowych połączeń zapewnia dofinansowanie ze środków Programu, które wynosi 85 proc. Pozostałe 15 proc. stanowić będą środki własne samorządów. Budżet Kolej Plus wynosi 5,6 mld zł, co przy 15 proc. udziale samorządów daje możliwość zrealizowania inwestycji o wartości 6,6 mld zł. Zadania realizowane w ramach Programu mogą obejmować opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej lub opracowanie dokumentacji projektowo- technicznej wraz z realizacją robót.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

5 komentarzy

  1. Czas na przedstawienie wniosku o reaktywację połączenia Skoczów – Bielsko-Biała – wszystko w rękach samorządów.

      1. Niestety nie mogę się zgodzić, że remont linii 190 jest priorytetem w naszym województwie. Oczywiście przywrócenie ruchu na tej linii jest ważna tak jak na wielu innych liniach, jednak do Bielska i Cieszyna już dojeżdżają pociągi, a do takiego miasta jak Jastrzębie Zdrój gdzie jest 85 tys. mieszkańców, dojeżdza jedynie zdezelowany bus na 15 osób. Także priorytetem inwestycyjnym na Śląsku, jeśli chodzi o program kolej+ jest odbudowa linii LK159.

  2. Szansa dla wojewodztw slaskiego i opolskiego , to odbudowa polaczenia Raciborz-Glubczyce-Raclawice Slaskie!!

  3. Przed wyborami parlamentarnymi obiecywalo sie w opolskim przystanki w Glucholazach miasto i Pokrzywnej (Gory Opawskie) – dwa kierunki Opava i Jesenik w Czechach,teraz podczas wirusa nie wsiadziemy na oddalonej od centrum (3 km) stacji Glucholazy do czeskiego pociagu, epidemia z czasem przeminie, a lokalna turystyka zostanie jak zawsze w punkcie wyjscia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *