Centrum Przesiadkowe Brynów – kolejny etap

Rozpoczyna się kolejny etap prac w obrębie pętli tramwajowej w Brynowie – wykonawca Centrum Przesiadkowego Brynów będzie kontynuował roboty drogowe wzdłuż ulicy Rzepakowej, co będzie wiązało się z wprowadzeniem nowej czasowej organizacji ruchu, która zacznie obowiązywać w poniedziałek 11 maja.


W ramach budowy Centrum Przesiadkowego Brynów przebudowywany jest również układ drogowy w tym rejonie, tak aby nadać priorytet komunikacji miejskiej, a także połączyć budowany parking z peronami autobusowymi i tramwajowymi, jak najszybszą trasą. Przebudowany musi zostać także fragment ul. Rzepakowej, co wykonawca rozpoczął w marcu i będzie kontynuował przez najbliższe 10 tygodni w dwóch etapach. W związku z zakresem prac konieczne jest wprowadzenie czasowej organizacji ruchu w tym rejonie, która wprowadzi zmiany dla kierowców, pieszych, a także pasażerów komunikacji miejskiej – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Zmiany dla kierowców

Pierwszy etap prac przy ul. Rzepakowej będzie realizowany od 11 maja do 22 czerwca. W tym okresie zamknięta będzie jezdnia ulicy Rzepakowej w kierunku Ligoty oraz łącznika z ulicą Kościuszki.

Ruch w kierunku Ligoty zostanie przełożony na jezdnię dla przeciwnego kierunku. Po jezdni w kierunku ulicy Kolejowej poruszać się będą pojazdy w obu kierunkach. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulicy Rzepakowej z ulicą Jankego będzie wyłączona, a ruch odbywać będzie się na zasadach ogólnych – wyjaśnia Artur Stelmach, kierownik budowy z firmy WARBUD.

W drugim etapie, który będzie obowiązywać do 18 lipca zamknięta zostanie druga jezdnia ul. Rzepakowej, tj. w kierunku ulicy Kolejowej. Ruch w kierunku ulicy Kolejowej zostanie przełożony na jezdnię dla przeciwnego kierunku.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Kolidujące z pracami tymczasowe przystanki autobusowe na ulicy Rzepakowej zostaną zlikwidowane, a ich funkcję przejmie tymczasowy przystanek autobusowy na ulicy Kościuszki p.n. „”Brynów Huberta” zlokalizowany w sąsiedztwie przystanku tramwajowego „Brynów Huberta”.

 • Przystanek końcowy/początkowy „Brynów Pętla” dla linii nr 13, 653, 688 i 937 zostanie zawieszony w obsłudze. W zamian zostanie wyznaczony tymczasowy przystanek „Brynów Huberta” zlokalizowany w ciągu ulicy Kościuszki w rejonie przystanku tramwajowego „Brynów Huberta”. Linia autobusowa nr 13, po obsłudze przystanku „Ligota Kolejowa LIBERO” zostanie skierowana ulicą Kościuszki, do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Następnie pojedzie ulicą Kościuszki, z nawrotem w rejonie skrzyżowania z ulicą Rolną, z obsługą przystanku „Brynów Kościuszki”, który będzie przystankiem początkowym/końcowym dla przedmiotowej linii w kierunku Rudy Śląskiej.
 • Linie autobusowe nr 653 i 688 w kierunku Brynowa, po obsłudze przystanku „Ochojec Lechicka” zostaną skierowane ulicą Kościuszki, do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Następnie pojadą ulicą Kościuszki, z nawrotem w rejonie skrzyżowania z ul. Rolną, z obsługą przystanku „Brynów Kościuszki”, który będzie przystankiem początkowym/końcowym w kierunku Tychów i Mikołowa.
 • Linia autobusowa nr 937 w kierunku Brynowa, po obsłudze przystanku „Ochojec Wapienna” zostanie skierowana ulicami: Kolejową, Kościuszki, do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Następnie pojedzie ulicą Kościuszki z nawrotem w rejonie skrzyżowania z ul. Rolną, z obsługą przystanku „Brynów Kościuszki”, który będzie przystankiem początkowym/końcowym w kierunku Katowic Zarzecza.
 • Linia autobusowa nr 51 w kierunku centrum Katowic, po obsłudze przystanku „Ligota Dworzec PKP” zostanie skierowana ulicami: Kolejową, z obsługą przystanku „Ligota Kolejowa LIBERO”, Kościuszki, z obsługą przystanku „Brynów Huberta”, zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Na czas wprowadzonego objazdu przystanki autobusowe: „Ligota Rzeszótki” i „Ligota Kiepury” w kierunku centrum Katowic nie będą obsługiwane.
 • Linia autobusowa nr 296, w dni wolne od pracy, w kierunku Siemianowic, po obsłudze przystanku „Brynów Kościuszki”, zostanie skierowana ulicami : łącznikiem do ulicy Kościuszki, Kolejową, z nawrotem na rondzie w rejonie CH Libero, Kolejową, Kościuszki, do włączenia się na tymczasowym przystanku „Brynów Huberta”, w tymczasowej lokalizacji.
 • Linie autobusowe nr 9, 11, 296 (w dni robocze), 297, 297N i 689, w kierunku centrum Katowic, po obsłudze przystanku „Ochojec Wapienna” zostaną skierowane ulicami: Kolejową, Kościuszki do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu.

Centrum Przesiadkowe Brynów

Centrum przesiadkowe w Brynowie powstaje w rejonie istniejącej dziś pętli tramwajowej. Koszt inwestycji to 80 mln zł, a wykonawcą jest firma WARBUD SA w partnerstwie z Przedsiębiorstwem STOR Sp. z o.o. Stworzenie Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – Węzeł przesiadkowy Brynów Pętla w Katowicach, obejmuje realizację infrastruktury dla potrzeb uzyskania funkcji przesiadkowych z autobusów na tramwaj oraz komunikacji indywidualnej na tramwaj w systemie Park&Ride oraz Bike&Ride w zakresie dojazdów do Centrum Katowic z południowej części miasta i subregionu. Zakończenie inwestycji Centrum Przesiadkowego „Brynów” zaplanowane jest na III kwartał tego roku.

W skład inwestycji wejdą:

 • trzykondygnacyjny parking o pojemności 497 miejsc wraz z systemem informacji o zajętości parkingu,
 • parking naziemny o pojemności 50 miejsc postojowych dla funkcji Park & Ride,
 • przystanki, w tym zadaszone perony oraz miejsca oczekiwania i wymiany podróżnych typu „drzwi-drzwi”,
 • poczekalnia wyposażona w punkty obsługi pasażerskiej: toaletę, punkt zakupu biletów, pełną infrastrukturą dla systemu ŚKUP, małą gastronomię i punkt zakupu prasy oraz tablice dynamicznej informacji pasażerskiej,
 • parking dla rowerów o funkcji Bike&Ride wraz z miejscami postojowymi;
 • miejsca postojowe TAXI – 6 szt.
 • miejsca postojowe Kiss&Ride – 6 szt.

Fot. UM Katowice

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *