Koleje Śląskie rozszerzają tytanową batalię z wirusem

– Koleje Śląskie nie ustają w swoich działaniach podnoszących bezpieczeństwo i czystość pociągów – po pozytywnych wynikach pierwszych testów innowacyjnej metody z wykorzystaniem dwutlenku tytanu, która pozostawia nawet o 99 procent mniej zanieczyszczeń, robimy kolejny krok i dołączamy do testów również biletomaty – informuje nasz kolejowy przewoźnik regionalny. 


Podczas testów analizowane były różne elementy pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są najczęściej dotykane przez dużą liczbę osób. Osiągnięte wyniki są bardzo obiecujące – w przypadku uchwytów rurowych osiągnięto blisko 99 procentową redukcję zanieczyszczeń. Równie dobry wynik został odnotowany w przypadku zadajnika jazdy w kabinie maszynisty (99,4%) – powłoka powinna chronić nie tylko podróżnych, ale także pracowników Kolei Śląskich – wyjaśnia Aleksander Drzewiecki, prezes Zarządu Kolei Śląskich..

Z uwagi na pozytywne wyniki pierwszych testów, Koleje Śląskie zdecydowały się na rozszerzenie prowadzonych badań – w związku z tym powłoką dwutlenku tytanu zabezpieczone zostaną też powierzchnie wybranych biletomatów.

Jak dokładnie działa taka powłoka i co daje podróżnym Kolei Śląskich?

Przede wszystkim zwiększa ich bezpieczeństwo i chroni zdrowie. I to nie tylko w obecnych czasach zagrożenia epidemicznego, ale również w przyszłości – jej trwałość wynosi co najmniej rok. Aktywna powłoka działa na zasadzie zjawiska fotokatalizy, tworząc powierzchnię wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych – bakterie, grzyby oraz wirusy są dezintegrowane. Do tej pory ta innowacyjna technologia była wykorzystywane w placówkach o podwyższonych potrzebach higienicznych, jak np. w szpitalach czy zakładach produkujących żywność. Co ciekawe, testowana powłoka oczyszcza także masy powietrza, które się o nią ocierają, eliminując tym samym mikroby zawieszone w powietrzu. Pod kątem bezpieczeństwa powłoka Titansolid została przebadana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP PIB).

 

Fot. Koleje Śląskie

One comment

  1. W tej bardzo trudnej sytuacji dla komunikacji zbiorowej takie działania dają nadzieję, że ta forma przemieszczenia się będzie mogła gwarantować podróżnym jak najmniejsze ryzyko zakażenia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *