CMK w symulatorze

Firma SimKol podpisała umowę z wchodzącym w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Technikum Transportowym nr 4 w Sosnowcu, obejmującą przede wszystkim modernizację zainstalowanego w budynku szkoły Symulatora Lokomotywy EU07, prowadzenie szkoleń dla uczniów klas o profilu Technik Transportu Kolejowego, jak również bieżącą obsługę serwisową.


W zakres modernizacji wchodzi instalacja całkowicie nowego, autorskiego oprogramowania o nazwie SimRail, odzwierciedlającego m.in. scenerię z Katowic do Warszawy przez CMK, z Katowic do Sędziszowa przez Olkusz, a także znaczną część śląskiego węzła kolejowego. Zmianom ulegnie również elektronika obsługująca elementy wyposażenia kabiny prawdziwej lokomotywy. Szkolenia uczniów będą prowadzone przede wszystkim pod kątem nauki budowy pojazdów szynowych, ich obsługi, zastosowania w praktyce przepisów kolejowych, a także często pomijanej kwestii współpracy na linii maszynista – dyżurny ruchu.

W kolejnym etapie, wspólnie ze szkołą, planowana jest rozbudowa pracowni zawodowych o wielostanowiskowy symulator pracy dyżurnego ruchu, zintegrowany z symulatorem. Nad całością procesu szkolenia będzie czuwać instruktor ze specjalnie zaprojektowanego stanowiska kierowania przebiegiem symulacji. Dzięki rozbudowanym narzędziom będzie miał on możliwość generowania zdarzeń ruchowych, sterowania zwrotnicami oraz semaforami w czasie rzeczywistym, co czyni urządzenie zgodne z wymogami rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów. Szkolenia uczniów będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pracującą zawodowo na kolei.

SimKol sp. z o.o. jest polskim producentem symulatorów oraz oprogramowania szkoleniowego dla branży kolejowej. Tworzą specjaliści od blisko 10 lat związani z transportem szynowym oraz zawodowi programiści, elektronicy i graficy komputerowi. Znaczna część osób zatrudnionych tutaj ma styczność z koleją w codziennych obowiązkach. W portfolio firmy znajdują się projekty symulatorów lokomotyw takich jak DRAGON 2 dla OTTIMA plus Katowice, czy dla podmiotów takich jak CTL Logistics, czy T-Kol Poznań.

Fot. SimKol

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *